Komunikat archiwalny

Małgorzata Łukasiewicz odebrała Nagrodę im. Kazimierza Wyki

Małgorzata Łukasiewicz, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, krytyk literacki, eseistka, została tegoroczną laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki, przyznawanej wspólnie przez Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Małgorzata Łukasiewicz odebrała Nagrodę im. Kazimierza Wyki
Fot. wyka.malopolskanagroda.pl / materiały prasowe

– Nagroda im. prof. Kazimierza Wyki upamiętnia genialnego krakowskiego uczonego w najpiękniejszej i chyba najbardziej odpowiedniej formie. Przypomina o ponadczasowym znaczeniu jego imponującego dorobku i o trosce, która towarzyszyła mu przez całe życie – trosce o ciągłość rozwoju polskiej humanistyki wyrażającej się m.in. w opiece roztaczanej nad utalentowanymi naukowcami, poetami i pisarzami – mówił Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Małgorzata Łukasiewicz studiowała języki obce i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W jej przekładzie ukazało się około 80 książek z zakresu literatury pięknej i filozofii, między innymi utwory Roberta Walsera, Patricka Süskinda, Hermanna Hessego, W.G. Sebalda, Theodora W. Adorno, Jürgena Habermasa, Friedricha Nietzschego, Hansa-Georga Gadamera. Laureatka nagrody „Literatury na Świecie”, nagrody PEN Clubu, nagrody „Zeszytów Literackich” im. Pawła Hertza, nagrody im. Hermanna Hessego, Nagrody Polsko-Niemieckiej. Należy do kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA.

Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki przyznawana jest w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury. Bardzo wysoko oceniana zarówno przez teoretyków literatury i sztuki, jak i samych twórców, należy obecnie do nielicznych w tym zakresie nagród w Polsce. Idea przyznawania nagrody narodziła się w 1975 r. po śmierci prof. Kazimierza Wyki. Jan Pieszczachowicz – ówczesny prezes Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich – wystąpił z pomysłem powołania nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki, krytyki literackiej i artystycznej. Ustanowienie nagrody było wyrazem hołdu dla prof. Kazimierza Wyki, wybitnego historyka literatury, krytyka, eseisty, znawcy sztuki, animatora życia kulturalnego, humanisty o niezwykłej energii i artystycznej wyobraźni, twórcy krakowskiej szkoły krytyki. 

Laureatem Nagrody im. K. Wyki w ubiegłym roku był Ryszard Koziołek.

Więcej informacji na temat nagrody i jej laureatów na stronie internetowej www.wyka.malopolskanagroda.pl.

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także