Komunikat archiwalny

Noc Poezji 2018. Ruszył konkurs ofert

Już po raz ósmy odbędzie się w Krakowie Noc Poezji - wydarzenie stanowiące jeden z komponentów konsekwentnie budowanej przez miasto Kraków od ponad dekady marki Krakowskie Noce, znakomicie rozpoznawanej zarówno przez krakowian jak i mieszkańców innych miast. Wydarzenia Krakowskich Nocy co roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Ruszył już konkurs na wydarzenia w ramach Nocy Poezji – zapraszamy do udziału organizacje pozarządowe działające w obszarze kultury.

Noc Poezji 2018. Ruszył konkurs ofert
Fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Zbigniewa Herberta. W lipcu minie 20 lat od śmierci poety, eseisty i dramaturga, jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich poetów XX wieku. Twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito” był wymieniany jako jeden z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla, a jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.

W tym roku obchodzimy także 90. rocznicę urodzin Tadeusza Śliwiaka - poety, tłumacza, aktora, dziennikarza, autora ponad 40 tomów poetyckich i książek dla dzieci, który od 1948 roku związany był z Krakowem. Napisał wiele utworów i książek dla dzieci. Jako tłumacz dokonywał przekładów z niemieckiego, ukraińskiego i francuskiego. Tłumaczył poetów rosyjskich, w tym teksty Bułata Okudżawy i poezję węgierską.

Kraków to również miasto Stanisława Wyspiańskiego - erudyty, jednego z najwybitniejszych Polaków w naszej historii: pisarza i poety, dramaturga, scenografa, inscenizatora i reformatora teatru, malarza i rysownika, człowieka, któremu nie były obojętne sprawy ani narodu ani miasta (radny miejski 1905-1907), który umiał po mistrzowsku wplatać poetykę snu i przebudzeń w swoich utworach.

Hasłem przewodnim tegorocznej 8. edycji Nocy Poezji są słowa zaczerpnięte z wiersza Zbigniewa Herberta, będącego poetyckim listem do wybitnego krakowskiego poety Ryszarda Krynickiego (Do Ryszarda Krynickiego – list) - „od snu do snu”.

Cele projektu:

 1. wspieranie kompetencji i praktyk czytelniczych, rozwijanie zamiłowania do czytania ze zrozumieniem, zachęcenie do własnych poszukiwań, interpretacji i reinterpretacji utworów poetyckich,
 2. promocja twórczości i postawy życiowej Zbigniewa Herberta,
 3. promocja dorobku poetyckiego Tadeusza Śliwiaka ze szczególnym uwzględnieniem jego twórczości dla dzieci (ścieżka: poetyckie śniadania dla najmłodszych),
 4. integracja środowisk twórczych i artystycznych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych, wydawców i księgarzy, mieszkańców oraz odwiedzających Europejskie Miasto Literatury UNESCO gości, wokół poezji i kultury słowa,
 5. zainteresowanie poezją i aktywizacja w ramach projektu zróżnicowanych grup odbiorców, w tym mieszkańców osiedli odległych od ścisłego centrum Krakowa.

Preferowane formy realizacji:

 • spotkania i pojedynki poetyckie,
 • poezja w przestrzeni miejskiej,
 • warsztaty słowa,
 • poetycki slam i poetyckie „karaoke”,
 • gry miejskie, spacery literackie, flashmoby,
 • eksperymenty literackie z wykorzystaniem nowych mediów,
 • oryginalne, niestandardowe, innowacyjne projekty autorskie.

Termin realizacji projektów: z 6 na 7 października 2018 r.

Propozycje niskobudżetowych projektów poetyckich do realizacji w ramach 8. edycji Nocy Poezji, można składać w terminie do 15 marca do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK:

 • pocztą na adres: plac Wszystkich Świętych 11, 30-004 Kraków z dopiskiem „Noc Poezji 2018” (decyduje data stempla pocztowego),
 • osobiście na dzienniku podawczym w magistracie: plac Wszystkich Świętych 3-4, z dopiskiem „Noc Poezji 2018”,
 • drogą mailową (pod warunkiem, że objętość zgłoszenia nie przekracza 1 MB) na adres: joanna.szulborska@um.krakow.pl.

Propozycja realizacji projektu powinna zawierać:

 1. tytuł projektu,
 2. planowane miejsce i czas realizacji,
 3. opis koncepcji, w tym cel realizacji projektu,
 4. kalkulację kosztów,
 5. informację o adresatach projektu,
 6. krótką informację o inicjatorze/inicjatorach projektu (jeśli osoby lub podmioty nie współpracowały dotychczas z miastem Kraków) i realizatorach/wykonawcach.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod tel. 12 61 61 917.

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także