Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Używki wśród młodzieży

Stylu życia, używania substancji psychoaktywnych i zachowań ryzykownych oraz postaw wobec używania substancji psychoaktywnych – tego dotyczyły badania Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień przeprowadzone wśród krakowskich uczniów. Z wynikami analizy mieli okazje  zapoznać się członkowie Komisji Praworządności.

Fot. pixabay.com

W badaniu wzięli udział uczestnicy profilaktycznych szkoleń warsztatowych – byli to uczniowie szkół podstawowych (klasy 4-6), uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych: zawodowych, liceów oraz techników. Łącznie 10 134 uczniów, w tym 5 183 uczniów szkół podstawowych, 2 814 szkół gimnazjalnych oraz 2 137 szkół ponadgimnazjalnych.

W opracowaniu prezentowane są deklaratywne opinie dzieci i młodzieży na temat substancji psychoaktywnych, ewentualnej szkodliwości tych substancji dla zdrowia oraz postaw osób bliskich wobec używania przez badanych alkoholu.

Istotnym obszarem badania było uzyskanie informacji na temat rozpowszechnienia używania substancji psychoaktywnych oraz częstotliwości ich stosowania wśród uczniów krakowskich szkół.
 W badaniu wzięto pod uwagę substancje takie jak: alkohol, papierosy, kawę z kofeiną, napoje energetyczne, marihuanę, nowe substancje psychoaktywne (dopalacze), leki w celu zmiany nastroju oraz inne - wymienianie przez respondentów.

Badanie uczniów zostało przeprowadzone za pomocą anonimowej ankiety audytoryjnej po zakończonych szkoleniach profilaktycznych z obszaru zapobiegania uzależnieniom.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, substancjami psychoaktywnymi, po które najczęściej według deklaracji sięgają uczniowie zarówno szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych są: kawa i napoje energetyczne.

Zdecydowana większość uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznaje, że piła kawę z kofeiną przynajmniej raz w życiu - 88% dziewcząt i 79% chłopców. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych 24% dziewcząt oraz 21% chłopców pije kawę kilka razy w tygodniu. Wśród uczniów szkół gimnazjalnych można zauważyć wyraźną tendencję wzrostową w spożyciu kawy.

W porównaniu do badań prowadzonych w ubiegłym roku szkolnym, możemy zaobserwować stałą tendencję związaną z inicjacją alkoholową wśród dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych uczennic gimnazjów, dziewcząt i chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych oraz spadkową dla uczniów gimnazjów. 19% dziewcząt i 18% chłopców ze szkół gimnazjalnych raz lub kilka razy w życiu próbowało alkoholu. 32% dziewcząt i chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych deklaruje, że sięga po alkohol kilka razy w miesiącu. Najpopularniejszym trunkiem wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych okazała się wódka: 41%, a piwo wśród chłopców: 44%.

Jednym z nowych aspektów jest zauważalne od zaledwie kilku lat przyjmowanie leków w celu zmiany nastroju. Na szczęście znacznie mniej osób w każdym z typów szkół w porównaniu z zeszłym rokiem szkolnym, przyjmuje tego typu substancje. 11% dziewcząt i 6% chłopców ze szkół gimnazjalnych deklaruje sięganie po leki w celu zmiany nastroju, przynajmniej raz w swoim życiu. W przypadku szkół ponadgimnazjalnych: 15% dziewcząt i 7% chłopców. Wśród uczniów szkół podstawowych 4% dziewcząt i 5% chłopców deklaruje sięganie po leki w celu zmiany nastroju, przynajmniej raz w swoim życiu.

- Bardzo mnie cieszy, że dostaliśmy taką informację i możemy mieć przybliżony obraz sytuacji. Brakuje mi jedynie analizy przyczyn. Czy możemy stworzyć badania, które to określą? Bardzo mnie na przykład niepokoi sięganie po leki poprawiające nastrój – powiedział radny Wojciech Krzysztonek.

Radni dostali zapewnienie, iż w programie „Bezpieczny Kraków” i dzięki wyznaczonym przez niego działaniom, zostaną takie analizy przeprowadzone.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2018-01-23
Data aktualizacji: 2018-01-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź