Komunikat archiwalny

Niedziela z krakowskim chórem gospel

Muzyka gospel to ogromna moc pozytywnej energii skierowanej do drugiego człowieka. Będzie ją można poczuć 18 lutego w kościele pod wezwaniem św. M. M. Kolbego w Mistrzejowicach, gdzie o godz. 18 rozpocznie się koncert grupy Kraków Gospel Choir. Wstęp wolny.

Niedziela z krakowskim chórem gospel
Fot. Kraków Gospel Choir

W Polsce gospel rozwija się prężnie od kilkunastu lat. Jednym z najstarszych polskich zespołów śpiewających gospel jest Kraków Gospel Choir, założony w 1999 r. przez Leę Kjeldsen – Dunkę mieszkającą w Krakowie, niestrudzoną popularyzatorkę i pasjonatkę tej muzyki. Poznawanie Boga i drugiego człowieka poprzez muzykę i śpiew to główna idea, a wyrazem jedności w chórze jest jego ekumeniczny charakter.

Kraków Gospel Choir wiele koncertuje w Polsce, a także poza jej granicami, m.in. w Danii, Niemczech i Czechach. Jest również współorganizatorem Festiwalu 7xGospel w Krakowie oraz warsztatów, kursów i spotkań muzycznych.

Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej, która ma swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jako gatunek muzyczny wiąże się z negro spirituals, również jazz ma swoją genezę w tej muzyce. Bardziej współczesny gospel zrodził się w I połowie XX wieku, z połączenia tradycyjnego stylu negro spirituals z bluesem, a za jego ojca uważa się pastora T. A. Dorseya – kompozytora wielu znanych standardów muzyki gospel.

Tagi: koncert, muzyka

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także