Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kolejny weekend z akcją „Zdobywamy odznakę przyjaciela Krakowa”

Ostatni weekend lutego będzie obfitował w wiele atrakcji dla miłośników Krakowa i jego historii. Zapraszamy do udziału w akcji „Zdobywamy odznakę przyjaciela Krakowa”, organizowanej przez Koło Grodzkie PTTK w Krakowie.

Fot. Magiczny Kraków

W sobotę, 24 lutego, czekają trzy trasy:

  • odznaka brązowa: „Kościół Mariacki w Krakowie”. Spotkanie o godz. 11.15 na placu Mariackim
    Pierwszy romański kościół uległ zniszczeniu, prawdopodobnie podczas najazdu Tatarów w 1241 r. Na przełomie XIII i XIV wieku rozpoczęto na jego fundamentach budowę wczesnogotyckiego halowego kościoła, do którego w II połowie XIV w. dobudowano piękne, gotyckie prezbiterium. Znany do dzisiaj kształt kościoła uzyskano przez dobudowanie w XV w. kaplic do naw bocznych. Wyższa wieża służyła od lat miastu. Do dnia dzisiejszego, co godzinę stamtąd grany jest hejnał. Wnętrze kościoła jest trójnawowe, bazylikowe, zamknięte wydłużonym prezbiterium. Najświetniejszym zabytkiem kościoła jest gotycki ołtarz – dzieło Wita Stwosza, rzeźbiarza pochodzącego z Norymbergii. Ołtarz powstał w latach 1477-1489.
  • odznaka srebrna: „Tajemnice ulicy św. Jana”. Spotkanie o godz. 10.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16
    Na prowadzącej do Rynku w kierunku Plant ulicy św. Jana znajduje się wiele ciekawych obiektów – pałaców, kamienic, kościołów. Jest to ulica artystów, naukowców, prawników. A co się w niej więcej kryje? Poznamy w trakcie spaceru.
  • odznaka złota: „Śladami konfederatów barskich”. Spotkanie o godz. 10.30 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16
    W tym roku obchodzimy 250. rocznicę zawiązania konfederacji barskiej. Miała ona celu usunięcie z Polski wojsk rosyjskich, ograniczenie wpływów Petersburga, ukrócenie przywilejów innowierców i powrót do dawnych dobrych zwyczajów demokracji szlacheckiej, naruszonych przez reformy wprowadzone przez króla i obóz reform. O przebiegu walk w Krakowie i pamiątkach, które zostały do dziś, dowiemy się w trakcie spaceru.

Na niedzielę, 25 lutego, przygotowane są dwie trasy:

  • odznaka brązowa: „Kraków w okresie międzywojennym”. Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16
    W Krakowie w I połowie XIX w. więcej burzono niż budowano. Kiedy na przełomie stuleci XIX/XX poprawiła się sytuacja ekonomiczna miasta, przyniosła ona rozwój budownictwa. Największy ruch budowlany nastąpił tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Najciekawsze w Krakowie budynki, powstałe w tym okresie to m.in.: gmachy PKO, Poczty Polskiej, Narodowego Banku Polskiego, budynek Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Feniks” czy budynek Powiatowej Kasy Oszczędności.
  • odznaka srebrna: „Aleje Trzech Wieszczów – część pierwsza”. Spotkanie o godz. 10.00 pod DH Jubilat, al. Krasińskiego.
    Jest to powszechnie używana nazwa zespołu ulic, w którego skład wchodzą aleje: Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego. Są to arterie, które stanowią najważniejszą część tzw. II obwodnicy Krakowa. Obecny ich kształt związany jest z systemem fortyfikacji Twierdzy Kraków wznoszonych w II połowie XIX w. w formie wału ziemnego z szeregiem bastionów (w miejscu obecnego pasma zieleni). W latach 1887-1888 wał wykorzystywano jako nasyp, na którego szczycie przeprowadzono kolej obwodową łączącą Łobzów z Bonarką i Płaszowem. Wzdłuż tej linii na początku XX w. zaczęto wytyczać ulice, które nazywały się Swoboda, Żabia oraz Kilińskiego. Dzisiejsze nazwy funkcjonują od roku 1912. Wzdłuż ulic znajdują się domy w duchu eklektyzmu i modernizmu (Dom Pod Sową, Zakłady Witrażownicze), domy mieszkalne Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych z piękną dekoracją o charakterze geometrycznym. Przy alei Mickiewicza stoją budynki użyteczności publicznej: gmach główny Muzeum Narodowego, Biblioteka Jagiellońska, siedziba Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytet Rolniczy, gmach Collegium Paderevianum, a także dawna Szkoła Przemysłowa. Większość budowli posiada ciekawą architekturę i interesującą historię.

Odznaka z pawim piórem: Wykład prof. dr hab. Jacka Purchli pt. „Kraków na przełomie XIX i XX wieku”. Spotkanie w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. św. Jana 12, o godz. 10.30.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-02-23
Data aktualizacji: 2018-02-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź