Komunikat archiwalny

Coraz jaśniej na bulwarach wiślanych

Bulwary wiślane są jednym z ulubionych miejsc spacerów i rekreacji krakowian, a także turystów. Obecnie rozpoczęły się prace montażu oświetlenia i monitoringu na bulwarach: Inflanckim, Wołyńskim, Tynieckim i Rodła.

Coraz jaśniej na bulwarach wiślanych
Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

Zagospodarowanie bulwarów zakłada montaż inteligentnego oświetlenia, które będzie dostosowywało się do natężenia ze względu na porę roku i dnia, nasadzenie zieleni oraz montaż stylowych lamp iluminacyjnych. Jeszcze przed świętami geodeci wytyczyli miejsca, w których prowadzone będzie odwodnienie, słupy oświetleniowe, oprawy iluminacyjne, instalacje sterujące i zasilające inteligentne oświetlenie, monitoring oraz sieć Wi-Fi.

Wzdłuż bulwaru Inflanckiego zamontowanych zostanie około 90 opraw oświetleniowych i iluminacyjnych, przy Tynieckim będzie ich ponad 40, przy Rodła 53, a w okolicach bulwaru Wołyńskiego 27. Prace zakończą się w tym roku.

We wtorek, 3 kwietnia, zakończył się przetarg na budowę oświetlenia bulwarów: Poleskiego, Podolskiego z częścią bulwaru Lotników Alianckich. Realizacja prac na nich planowana jest w 2019 roku. Oferty złożyły trzy firmy.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu podjął pierwsze prace nad oświetleniem już w 2016 roku. Do tej pory udało się gruntownie przebudować bulwary: Czerwiński (lewy brzeg Wisły między mostami Dębnickim i Grunwaldzkim) i Kurlandzki (lewy brzeg pomiędzy mostami Piłsudskiego i Kotlarskim). Dzięki tym pracom ta ich część stała się bezpieczna dla osób spacerujących wzdłuż Wisły u stóp Wzgórza Wawelskiego.

Dodatkowo należy wspomnieć, że Kraków za realizację tej inwestycji uplasował się na drugim miejscu w konkursie na najbardziej efektowne oświetlenie podczas 25. Międzynarodowych Targów Oświetleniowych.

Po zakończeniu wszystkich inwestycji bulwary wiślane będą cieszyć mieszkańców w dzień i w nocy na całej ich długości.

 

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także