Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków optymalizuje zużycie mediów w budynkach użyteczności publicznej

Gmina Miejska Kraków monitoruje zużycie mediów w 636 gminnych budynkach użyteczności publicznej w oparciu o specjalistyczny system Energy Lab, służący do oceny efektywności energetycznej budynków. Działanie to realizowane jest w ramach współpracy z PGE Energia Ciepła SA. Ocena jest dokonywana w czterech kluczowych obszarach: zużycia mediów, wpływu na środowisko naturalne, efektywności energetycznej i kosztów. W budynkach gminnych monitorowane jest zużycie ciepła, gazu, energii elektrycznej i wody. Podjęte przez Urząd Miasta działanie wynika z Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Kraków.

Fot. Wydział Gospodarki Komunalnej

22 marca odbyło się szkolenie dla podmiotów zarządzających gminnymi budynkami użyteczności publicznej. Zostali na nie zaproszeni przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta, miejskich jednostek organizacyjnych i ekodoradcy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Spotkanie obejmowało 3 bloki tematyczne, w trakcie których przedstawiono założenia systemu monitorowania zużycia mediów w gminnych budynkach użyteczności publicznej, sposób wykorzystania informacji zawartych w raportach oraz korzyści wynikające z monitorowania. Na szkoleniu zostały poruszone także kwestie optymalizacji zarządzania zużyciem mediów oraz podejmowania przedsięwzięć podnoszących efektywność energetyczną. Szkolenie służyło wymianie doświadczeń i spostrzeżeń osób zaangażowanych w rozwój efektywności energetycznej.

Monitorowanie zużycia mediów jest procesem wieloetapowym, opartym na pętli samodoskonalącej. Obejmuje kompleksowe działania:

  • opracowanie narzędzia informatycznego do zbierania, gromadzenia i analizy danych,
  • kalibrację narzędzia poprzez weryfikację danych wejściowych i wyników,
  • diagnozę budynków i wytypowanie budynków do działań podnoszących efektywność energetyczną,
  • wdrożenie działań poprawiających efektywność energetyczną,
  • monitorowanie efektów.

W efekcie monitorowania gmina zyskuje szczegółową wiedzę, pozwalającą na optymalizowanie kosztów eksploatacji budynków oraz planowanie i monitorowanie przedsięwzięć podnoszących efektywność energetyczną, w tym termomodernizację.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-04-06
Data aktualizacji: 2018-04-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź