Komunikat archiwalny

„Konformista”: słuszna droga ku normalności

„Konformistę” znamy z legendarnej, wydanej w 1951 roku powieści Alberto Moravii oraz kultowego filmu Bernardo Bertolucciego, nagrodzonego na Berlinale w 1970 roku. Teraz, dla Łaźni Nowej, tekst na scenę zaadaptował Mateusz Pakuła. Spektakl w reżyserii Bartosza Szydłowskiego miał premierę w piątek, 20 kwietnia, o godz. 20.00.

„Konformista”: słuszna droga ku normalności
Fot. materiały prasowe / Łaźnia Nowa

Ideologia stabilizuje obraz świata. Zgodność z rozpisanymi na paragrafy zasadami jest nośnikiem wiarygodności. Nie trzeba myśleć, należy być zgodnym z doktryną. Powinność wobec niej staje się obowiązującym modelem życia, gdzie kłamstwo staje się prawdą a prawda kłamstwem. Oto czas dyktatury normalności. Ta transakcja ma jednak swoją cenę. Rację ma tłum, nigdy jednostka. Znika empatia i współodczuwanie. Każdy chce tego samego. „Wynaleźliśmy szczęście” – mówią ludzie. „Chcę być taki, jak inni” – mówi człowiek. Zainfekowany normalnością świat stabilnie trwa przez kolejne dekady. Mistrz patrzy jasno i nie potrzebuje blasku, żeby widzieć. Wie, że trzymane w rękach race i krzyże to zaledwie cienie i odbicia. Spogląda w stronę inną niż tłum. W tym świecie nie ma dla niego miejsca – dlatego z własnego wyboru staje się wygnańcem. Co jednak z ludźmi, którzy chcą patrzeć tam, gdzie patrzą wszyscy? Nie chcą się odróżniać. Pragną razem z innymi nieść na sztandarach hasła Słusznej Sprawy. Nie przeszkadzają im ład i porządek wprowadzane dekretami, rozporządzeniami i paragrafami. Oto obowiązujący wzór na normalność. Oto strach przed wolnością.

Marcel Klerykoski żyje połowicznie. Nie interesuje go przygoda życia, ryzyko, jakie ze sobą niesie. Szuka gotowych odpowiedzi, zwalniających go z odpowiedzialności i dających pozorne poczucie bezpieczeństwa. Pragnie się dostosować do większości, podporządkować jej, opanować lęk i uporządkować chaos.

W „Konformiście” w Łaźni Nowej zobaczymy Krzysztofa Globisza (Profesor Quadri), któremu towarzyszyć będą koledzy aktorzy Narodowego Teatru Starego: Iwona Budner, Szymon Czacki, Roman Gancarczyk, Zygmunt Józefczak, Paulina Puślednik oraz znani nie tylko z krakowskich scen: Hanna Bieluszko, Marcin Kalisz, Anna Paruszyńska, Dominik Stroka, Marta Zięba. Autorem adaptacji inspirowanej powieścią Alberto Moravii jest Mateusz Pakuła

reżyseria: Bartosz Szydłowski, scenografia i kostiumy: Małgorzata Szydłowska, światła: Małgorzata Szydłowska, muzyka: Dominik Strycharski, wideo: Dawid Kozłowski, choreografia: Dominika Knapik, asystent choreografki: Kamil Wawrzuta, asystent reżysera: Bartłomiej Harat

premiera: 20 kwietnia 2018, godz. 20.00

kolejne spektakle: 21 i 22 kwietnia, godz. 20.00

23 kwietnia, godz. 19.00

26 maja, godz. 20.00

27 maja, godz. 19.00

Bilety są dostępne w kasie Łaźni Nowej oraz na stronie internetowej teatru.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA