Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Budżet obywatelski: trwa weryfikacja rekordowej liczby projektów

W V edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa mieszkanki i mieszkańcy złożyli 678 projektów – to najwięcej w historii głosowania. Propozycje zadań, które pozytywnie przeszły weryfikację formalną, trafiają do jednostek merytorycznych, gdzie są oceniane pod kątem prawnym. Weryfikacja potrwa do 31 maja. Ostateczną listę projektów, na które będzie można głosować, poznamy 4 czerwca. Gdzie w tym roku krakowianie widzą największą potrzebę zmian?

Na sumę 678 projektów złożyło się 450 projektów dzielnicowych i 228 projektów ogólnomiejskich.

Biuro MOWIS wyróżniło dziewięć obszarów tematycznych, których dotyczyły wnioski. Największą popularnością cieszyły się infrastruktura, zieleń i ochrona środowiska oraz sport i infrastruktura sportowa. Tylko w tych trzech kategoriach złożono łącznie aż 421 projektów.

Zobacz, jak w tym roku rozkładało się zainteresowanie wnioskodawców:

  • infrastruktura – 173 projekty;
  • zieleń i ochrona środowiska – 130 projektów;
  • sport i infrastruktura sportowa – 118 projektów;
  • kultura – 73 projekty;
  • edukacja – 50 projektów;
  • społeczeństwo – 46 projektów;
  • bezpieczeństwo – 37 projektów;
  • zdrowie – 34 projekty;
  • infrastruktura rowerowa – 17 projektów.

Co ciekawe, w tej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy składali wnioski bardziej równomiernie, tzn. nie czekali do ostatniej chwili. Przez większość marca rejestrowano kilka projektów dziennie. Wyraźny i stały wzrost nastąpił po 18 marca. Choć ostatniego dnia, czyli 31 marca, złożono aż 174 wnioski, tegoroczna kulminacja była zdecydowanie bardziej rozciągnięta w czasie niż w poprzednich latach. Objęła praktycznie cały ostatni tydzień marca. W przeciwieństwie do lat 2015 i 2016, tym razem więcej projektów złożono w okresie od 25 do 30 marca niż ostatniego dnia.

Najwięcej projektów dzielnicowych (dokładnie 45) złożono w Dzielnicy IV Prądnik Biały. Na drugim miejscu znalazła się Dzielnica XIII Podgórze – z 43 projektami dzielnicowymi, zaś na trzecim – Dzielnica I Stare Miasto z 35 projektami dzielnicowymi.

Kto złożył więcej projektów dzielnicowych w Twojej dzielnicy: panie czy panowie?

Wykres

Najwięcej projektów ogólnomiejskich złożono w Dzielnicy VIII Dębniki oraz Dzielnicy XIII Podgórze – były to aż 22 projekty w każdej z tych dzielnic. Drugie miejsce zajęły Dzielnica V Krowodrza oraz Dzielnica XIV Czyżyny (po 19 projektów), zaś trzecie – Dzielnica VII Zwierzyniec (18 projektów).

A jak wyglądał udział poszczególnych grup wiekowych? Najbardziej aktywne okazały się osoby w wieku 35–39 lat: w tej grupie 91 projektów złożyli mężczyźni, a 55 – kobiety. W większości przedziałów wiekowych przeważali jednak mężczyźni – wyjątkami są przedziały 45–49 lat oraz 50–54 lata. Gratulacje należą się krakowskiej młodzieży i seniorom. Osoby w wieku 16–19 lat napisały i złożyły 21 projektów, osoby w wieku 75–79 lat – dołożyły od siebie sześć projektów.

Zastanawiasz się, czy Twój projekt przeszedł już weryfikację? Informację na temat aktualnego stanu projektu znajdziesz na swoim koncie w portalu budzet.krakow.pl w zakładce „moje projekty”!

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-05-08
Data aktualizacji: 2018-05-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź