Komunikat archiwalny

Obchody Dnia Hutnika w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Hutnika. Jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu uczelni potrwa do 11 maja.

Obchody Dnia Hutnika w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
Fot. Kacper Montusiewicz, KSAF AGH

Co roku uroczystości hutnicze odbywają się w okolicach dnia św. Floriana, patrona między innymi hutników. Dzień Hutnika został zainicjowany w 1962 roku przez prof. Wacława Różańskiego, który – na podobieństwo tradycji górniczych – przygotował scenariusz obchodów i ślubowania hutniczego. Od kilkudziesięciu lat obchodom towarzyszą konferencje naukowe, seminaria oraz prezentacje studenckie.

W ramach tegorocznego święta odbędzie się 55. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego. Podczas największego tego typu spotkania naukowego w Polsce studenci mają okazję zaprezentować swój dorobek naukowy z ostatnich lat. W tym roku zgłoszono blisko 500 referatów przygotowanych przez ponad sześciuset studentów, członków studenckich kół naukowych z AGH, ale także z kół naukowych z innych uczelni, w tym zagranicznych. Referaty prezentowane będą w między innymi w sekcji automatyki, robotyki, akustyki, bioinżynierii, recyclingu czy ochrony środowiska oraz kilkudziesięciu innych dyscyplinach.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Hutnika odbędzie się również międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Innowacje w Metalurgii i Inżynierii Materiałowej”, podczas której referaty wygłoszą m.in. naukowcy z Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Najważniejsze wydarzenia związane z Dniem Hutnika odbędą się w piątek, 11 maja. O godz. 12:00 rozpocznie się uroczysty przemarsz studentów i pracowników przez kampus AGH przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, po nim uroczyste posiedzenie Senatu, a następnie - o godzinie 14:00 - ceremonia ślubowania hutniczego. Tradycyjnie już studenci I roku kierunku metalurgia symbolicznie przekują kawałek metalu, a mistrz ceremonii pasuje ich na hutników. 

Szczegółowy program obchodów Dnia Hutnika znajduje się pod adresem: www.dzienhutnika.agh.edu.pl.

Tagi: nauka, AGH

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także