„Tatra” - niezwykły koncert w ICE Kraków
Wydarzenie w ICE Kraków, które odbędzie się 11 listopada, będzie pierwszym koncertem Pawła Kaczmarczyka, promującym jego nadchodzący album zatytułowany Kaczmarczyk vs Paderewski – „Tatra”. Płyta ukaże się w listopadzie i znajdziemy na niej sześć utworów, których źródłem i inspiracją jest „Album Tatrzańskie” Ignacego Jana Paderewskiego. W 1884 roku ten wielki artysta i mąż stanu zreinterpretował pieśni góralskie, a 134 lata później ta twórczość zostanie „przetłumaczona” na muzyczny język Pawła Kaczmarczyka łączący folk, klasykę i jazz.
W nagraniu płyty udział weźmie trio jazzowe, orkiestra oraz DJ i podobny skład usłyszymy również 11 listopada w Krakowie. Na scenie, oprócz samego Pawła Kaczmarczyka przy fortepianie, pojawią się także Michał Barański (kontrabas), Tomasz Torres (prekusja), Mr. Krimea przy gramofonach oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej - jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. To będzie ogromny, muzyczny spektakl!
– „Tatra” będzie moim szóstym albumem, ale pierwszym nagranym z takim rozmachem – mówi Paweł Kaczmarczyk. Ten rozmach zamierzamy przenieść na scenę ICE Kraków, by jak najmocniej poruszyć publiczność. Jestem przekonany, że po tym koncercie wielu słuchaczy inaczej spojrzy i na pieśni góralskie i na Paderewskiego – zaznacza.
Kaczmarczyk to krakowski pianista i kompozytor, który na koncie ma dwie nominacje do Fryderyków, nagrody „Gazety Wyborczej", „Trójki” oraz liczne tytuły artysty i płyty roku. Gra regularnie na całym świecie, a jego nazwisko często przywoływane jest przez zagraniczne media. Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego założenia ma wymykać się jednoznacznym określeniom.
Paweł Kaczmarczyk nieprzypadkowo zajął się twórczością I. J. Paderewskiego właśnie w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Artysta urodzony w 1860 roku nie tylko był jednym z najwybitniejszych pianistów swojej epoki, ale i kluczową postacią w procesie odzyskiwania suwerenności po I wojnie światowej. To właśnie jego starania miały wpływ na umieszczenie postulatu stworzenia niepodległej Polski wśród 14 punktów programu Woodrowa Wilsona. Z kolei przybycie Paderewskiego do Poznania w 1918 roku stało się̨ impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którego następstwie większość ziem zaboru pruskiego weszła w skład odrodzonej Polski. Wkrótce potem Paderewski objął funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych. Do końca swoich dni na różne sposoby służył polskim sprawom, zachowując jednocześnie swój zasłużony status ikony światowej kultury. W pamięci potomnych na zawsze zapisał się jako wirtuoz muzyki, orędownik polskości, wybitny polityk i filantrop.
Bilety dostępne od 11 maja na biurofestiwalowe.pl, w sieci Eventim.pl wraz z punktami sprzedaży na terenie całej Polski (m.in. Empik, MediaMarkt, Saturn) oraz w punktach Sieci Informacji Turystycznej InfoKraków (pl. Wszystkich Świętych 2, ul. Powiśle 11, Rynek Główny 1/3, ul. Józefa 7, ul. Szpitalna 25, ul. św. Jana 2, ul. Marii Konopnickiej 17).