Komunikat archiwalny

Wiosenne bieganie przy Łapiance

W sobotę, 19 maja odbyła się kolejna edycja biegów przełajowych na terenie Krakowa. Tym razem był to Bieg Twierdzy Kraków przy forcie Łapianka na ul. Fortecznej.

Wiosenne bieganie przy Łapiance
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Uczestnicy imprezy pobiegli na dystansie 5 lub 10 kilometrów a start i meta zostały wyznaczone w pobliżu fortu.

Wybór lokalizacji związanych z Twierdzą Kraków nie jest przypadkowy. Organizatorom wydarzenia zależy nie tylko na zorganizowaniu modnego sposobu spędzania czasu ale także na pogłębianiu wiedzy mieszkańców Krakowa o obiektach tworzących największą twierdzę w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla wszystkich zainteresowanych Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii RAWELIN zapewniło oprowadzanie po terenie fortu.


Łapianka była jednym z fortów Twierdzy Kraków, umożliwiającym panowanie nad traktem wiedeńskim (dzisiejsza ulica Zakopiańska). Zarówno budynek jak i jego otoczenie przechodziły różne koleje: mieściły się tu m.in. magazyny wojskowe i wytwórnia wina, co doprowadziło do dewastacji obiektu. Jednak lokalizacja fortu a także jego układ i stan istniejący pozwoliły na rekomendowanie Łapianki na siedzibę Centrum i Muzeum Ruchu Harcerskiego.

Aktualnie fort Łapianka jest w trakcie rewitalizacji. Inwestycja po zakończeniu będzie pełniła funkcję muzealną do prezentowania zbiorów i pamiątek historii ruchu harcerskiego w Polsce, a także funkcję centrum organizacyjnego i biwakowego dla harcerzy.

Kolejne biegi przełajowe przy fortach zaplanowane zostały w czerwcu (fort Mogiła) oraz lipcu (fort Benedykt).

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA STUCH
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także