Komunikat archiwalny

Muzyka w mieście, czyli FMF oddaje plac Szczepański zespołom

Od bluesa, poprzez psychodeliczne, rockowe nuty, na niesamowitej poezji dnia codziennego kończąc. W trakcie 11. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zabieramy gości na cztery spotkania z muzyką młodych, twórców. O ich talencie przekonali się uczestnicy takich festiwali jak Sziget w Budapeszcie czy Jarocin Festiwal. Od 30 maja do 2 czerwca po południu na placu Szczepańskim miasto wypełni się dźwiękami. Koncerty na świeżym powietrzu są otwarte dla wszystkich festiwalowych gości i mieszkańców Krakowa.

Muzyka w mieście, czyli FMF oddaje plac Szczepański zespołom
Fot. materiały prasowe / KBF

Środa, 30 maja, godz. 13.30. Jako pierwszy na placu Szczepańskim zaprezentuje się laureat wielu bluesowych festiwali w Polsce Levi. Zespół słynie z efektownych połączeń odmiennych wrażliwości muzycznych. Najbliższy jest im właśnie blues, ale nie stronią od eksperymentu, co sprawia, że każde spotkanie z Levi jest muzycznym zaskoczeniem. W ogólnopolskim rankingu Blues Top zespół został nazwany „odkryciem roku”. Publiczność uwielbia jego umiejętne dozowanie emocji. Potrafią czarować liryką, a zaraz potem zarazić niezwykłą energią. Zespół tworzy piątka osobowości muzycznych, która musiała trochę ze sobą popracować, by osiągnąć idealną spójność.

Czwartek, 31 maja, godz. 13.30. Tę datę rezerwujemy w kalendarzach dla Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn. Nazwa komercyjna, dzięki czemu wpada w ucho i jest łatwa do zapamiętania. Tak naprawdę to grupa mężczyzn, którzy wyśpiewują naprawdę wiele. Sami o sobie mówią: „Mamy do świata pretensje, skargi, zażalenia i dystans, bo niestety ze wszystkich możliwych ludzi urodziliśmy się akurat sobą. Jesteśmy trochę jak wypadek, w którym wóz cyrkowy zderzył się z samochodem nastolatków. Podczas koncertów dużo mówimy, bo mamy Wam wiele do przekazania i szukamy podobieństw i cech wspólnych To co łączy ludzi to najczęściej problemy. Jesteśmy grubi, smutni i samotni. Czyli dokładnie tacy, jak Wy”. Na placu Szczepańskim pokażą jak zgrabnie połączyć dowcip i chłopięcą nostalgię z bezpretensjonalną i absurdalną poezją.

Piątek, 1 czerwca, godz. 13.00. Dzień Dziecka to będzie mieszanka wybuchowa. Krakowski zespół Neal Cassady & The Fabulous Ensamble łączy psychodeliczne gitarowe granie z euforyczną punkową energią. Silny narkotyk, mocny na płycie, mocniejszy na żywo. Grupa ma za sobą kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce. Brała udział w kilku festiwalach muzycznych, m.in Jarocin Festiwal 2017, Soundrive 2016 Green Zoo i GrassRoots. W 2017 roku zagrała koncert w warszawskiej Zachęcie oraz Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Utwory zespołu były wielokrotnie emitowane na antenach najważniejszych polskich rozgłośni radiowych.

Sobota, 2 czerwca, godz. 13.00. Na zakończenie muzycznej, miejskiej uczty Runforrest. Pisze własne piosenki, a jakość jego poezji jest bardzo dobrze ugruntowana jak na tak młody wiek. Bardzo melodyjne utwory wypełnione dojrzałym i niezwykle intrygującym wokalem tulą, czarują i sprawiają, że zaczynamy lżej oddychać. W listopadzie 2017 roku, ukazał się debiutancki minialbum Runforrest, który zebrał bardzo dobre recenzje i pozwolił zagrać kilkadziesiąt, zawsze czarujących koncertów. Ma za sobą bardzo udany występ podczas Enea Spring Break 2017 w Poznaniu, OFF Scena w ramach Festiwalu Netia OFF Camera, Opole Songwriters Festival, Songwriter Łódź Festiwal, Czad Festiwal, House Gig Pogonka, Fama Festiwal oraz Sofar Sounds Kraków i Sofar Sounds Warsaw. Występował także między innymi przed Kortezem, Public Service Broadcasting (UK) i Mani Orrason (IS). Do sukcesów należy dopisać również miano laureata krakowskiego Festiwalu MILA 2015 oraz Finalisty Przeglądu Zespołów Bluesroads 2016.

Przypominamy, że 11. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie rozpocznie się 29 maja i potrwa do 5 czerwca. Organizatorami festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

Więcej na: www.fmf.fm.

Tagi: FMF, koncert

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także