Komunikat archiwalny

Basen jakiego w Krakowie nie było

Przy ul. Monte Cassino powstanie basen olimpijski o długości 50 metrów. Tym samym stanie się on największym basenem w Krakowie spełniającym wszystkie wymogi światowej organizacji pływackiej, na którym będą mogły się odbywać zawody rangi międzynarodowej. O budowie tego obiektu, a także innych pływalni rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Sportu i Kultury Fizycznej.

Basen jakiego w Krakowie nie było
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Basen przy Monte Cassino powstanie przy Zespole Szkół Łączności, więc na co dzień służyć będzie nie tylko zawodowym pływakom i mieszkańcom, ale także młodzieży szkolnej. Oprócz basenu powstanie tam strefa wellness, siłownia, strefa fitness i punkty z gastronomią.

- Jesienią tego roku spodziewamy się uzyskać pozwolenie na budowę obiektu. Wtedy będzie można złożyć wniosek do władz centralnych o dofinansowanie tej inwestycji. Jej koszt szacowany jest na 100-120 milionów złotych. Jest szansa na dofinansowanie przedsięwzięcia do 70 procent. W drugiej połowie 2019 r. powinniśmy ogłosić przetarg na budowę. Obiekt powinien być gotowy w 2022 r. – mówił Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Przewodniczący komisji Tomasz Urynowicz pytał, skąd pomysł na lokalizację. Chciał też wiedzieć jak obiekt ma być zarządzany. - Koszty utrzymania basenu 50-metrowego są dużo większe niż normalnego 25-metrowego. Lokalizowanie takiego obiektu na terenach szkolnych stanowi pewne ryzyko - mówił radny Urynowicz. Jednak dyrektor Kowal uspokoił, że przeprowadzono dogłębną analizę, jeśli chodzi o koszty, natomiast lokalizacja była podyktowana tym, że tereny przy Monte Cassino to jeden z ostatnich obszarów o takiej powierzchni, będących w całości własnością miasta.

Wspomniany basen to jednak nie jedyna pływalnia jaka powstaje. Obecnie w Krakowie budowane są trzy kryte pływalnie: na osiedlu na Kozłówce, przy Szkole Podstawowej nr 158 przy ul. Strąkowej i przy Szkole Podstawowej nr 155 na osiedlu 2 Pułku Lotniczego. To obiekty, których zakończenie budowy planowane jest na lata 2020-2021, ale być może część z nich uda się otworzyć w 2019 r.

ZIS przygotowuje też budowę nowego kompleksu pływalni przy ul. Eisenberga w miejscu dawnych otwartych basenów popularnie nazywanych basenami „Polfy". Pierwszy przetarg na budowę tego basenu został unieważniony, gdyż zgłosiła się tylko jedna firma, której cena za budowę była większa od możliwości finansowych miasta. Zakończenie drugiego przetargu planowane jest 20 czerwca.

Pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także