Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Z krakowskich szkół na Kresy

Pięć krakowskich szkół wzięło udział w małopolskim projekcie edukacyjnym „Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej”, w ramach którego uczniowie odwiedzili najważniejsze miejsca i zabytki związane z dziejami i kulturą dawnej Rzeczypospolitej, dziś znajdujące się w granicach Ukrainy i Litwy. Środki na realizację projektu zamknęły się w kwocie 140 tys. zł i pochodziły niemal po połowie z budżetu województwa małopolskiego oraz budżetu miasta.

Projekt ma charakter interdyscyplinarny – nie chodzi w nim tylko o pogłębienie wiedzy uczniów i nauczycieli o dziedzictwie kulturowym i historycznym Kresów Wschodnich dawnej Rzeczpospolitej. Równie ważne są takie cele, jak: kształtowanie świadomości historycznej i literackiej, rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich czy nauka tolerancji. Bez wątpienia wyjazdy edukacyjne tego typu zachęcają dzieci i młodzież do  aktywnego spędzania wolnego czasu i świadomego podróżowania. Pozwalają uzmysłowić sobie, że do wyjazdu warto się wcześniej przygotować, a nagromadzone doświadczenia można później w  różny sposób wykorzystać.

W tegorocznej edycji projektu wzięło udział łącznie 177 uczniów z Krakowa wraz z opiekunami. Szkoły same układały marszrutę, wybierając spośród krajów i miejsc wymienionych w programie (Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia). Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 98 zdecydowała się na wyjazd na Litwę (Troki, Wilno, Kowno, Kiejdany, Druskienniki, Pożajście, Szetejnie). Szkoła Podstawowa nr 106 za cel obrała Ukrainę (Żółkiew, Lwów, Olesko, Podhorzec, Złoczowa). III Liceum Ogólnokształcące również skoncentrowało się na Ukrainie (Żółkiew, Podhorce, Olesko, Zbaraż, Krzemieniec, Kamieniec Podolski, Lwów). Podobny wariant wybrały Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 53.

Udział w projekcie uświadomił wszystkim, jak wielki był wkład Rzeczypospolitej w rozwój cywilizacyjny dawnych Kresów. Ale nie tylko, bo uczniowie mieli też możliwość zapoznać się z dorobkiem materialnym i kulturalnym współczesnej Ukrainy i Litwy.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-28
Data aktualizacji: 2018-06-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź