Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

O planie dla obszarów przyrodniczych na sesji Rady Miasta Krakowa

Radni zdecydują o planie ochrony zieleni. W środę, 4 lipca, na sesji Rady Miasta Krakowa, radni zajmą się planem dla obszarów przyrodniczych. Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmuje swoimi granicami 215 obszarów o łącznej powierzchni ok. 3322 ha, co stanowi ponad 10 proc. powierzchni miasta.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Co ważne, do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęły uwagi odnośnie zaledwie 10 proc. nieruchomości objętych projektem planu miejscowego, co oznacza, że większość terenów, zawartych w ustaleniach planistycznych, została przychylnie przyjęta przez krakowian. Przykładem pozytywnego oddziaływania tego planu jest ochrona przed zabudową wielorodzinną wzgórza Kaim (w południowo-wschodniej części miasta), po stronie Krakowa, w sąsiedztwie pomnika poświęconego żołnierzom walczącym w I wojnie światowej. Plan miejscowy dla obszarów przyrodniczych wywołałby pozytywne skutki również m.in.:

  • przy Muzeum Lotnictwa (okolice ul. Ułanów), gdzie właściciele ogródków działkowych, w szczególności osoby starsze, pozytywnie odbierają nowe regulacje, umożliwiające mieszkańcom wykorzystywanie terenu pod uprawę warzyw i owoców w centrum Krakowa;
  • po wschodniej stronie Zakrzówka, w kierunku doliny rzeki Wilgi, gdzie w okolicy istniejącej zabudowy chroniony będzie duży teren zielony;
  • w parku Maćka i Dorotki (os. Kliny), który służy okolicznym mieszkańcom i umożliwia codzienne spacery i rekreację w bliskim otoczeniu domów, w miejscu przyjaznym dla dzieci i młodzieży;
  • w dolinie rzeki Dłubni w Mistrzejowicach, której otoczenie wciąż jest nieodkryte przez wszystkich mieszkańców;
  • na działkach w rejonie ul. Węgrzyckiej, których teren ma zostać w przyszłości przeznaczony pod park Krakowian, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rodzin z małymi dziećmi.

Warto zaznaczyć, że projekt planu miejscowego obejmuje również ochroną ważne dla krakowian parki miejskie: Jordana i niedawno zrewitalizowany – Krakowski. 

Projekt planu dotyczy terenów nieinwestycyjnych w Krakowie, nieobjętych dotąd ustaleniami planistycznymi. Ten duży plan powstawał po to, by zabezpieczyć wszystkie pozostałe otwarte przestrzenie w mieście przed zabudową, ponieważ decyzjami WZ (dotyczącymi warunków zabudowy) nie można tego osiągnąć. Przypominamy, że plany miejscowe są najlepszym instrumentem do kształtowania przestrzeni.

W skład wskazanych obszarów wchodzą wyznaczone w dokumencie Studium kategorie terenów przyrodniczych tj. tereny zieleni nieurządzonej oznaczone symbolem ZR, tereny zieleni urządzonej oznaczone symbolem ZU oraz tereny wód powierzchniowych śródlądowych oznaczone symbolem W, nie objęte dotychczas miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-07-04
Data aktualizacji: 2018-07-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź