Komunikat archiwalny

Projekt „Ławeczka”: pacjenci mogą odetchnąć od szpitalnych sal

Dzięki pomocy dobrych ludzi pacjenci Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie mogą odetchnąć od szpitalnych sal. Na patio i wokół szpitala pojawiło się dziesięć nowych stylowych ławeczek, na których chorzy odpoczywają, czytają, cieszą się słońcem i zielenią. Placówka dostała ławki w darze od radia RMF FM i Jana Barana, właściciela restauracji „Pod Baranem”.

Projekt „Ławeczka”: pacjenci mogą odetchnąć od szpitalnych sal
Fot. materiały prasowe

- Lato w pełni, po południu, gdy już jest po zastrzykach, kroplówkach, człowiek marzy przynajmniej na chwilę wyjść z oddziału, trochę się przespacerować,  posiedzieć na ławeczce – mówi Rafał Basista, jeden z pacjentów. – To miłe, że jest taka możliwość – dodaje.

Ławki to też miejsce spotkań chorych z rodzinami i przyjaciółmi. – Odwiedziny są znacznie przyjemniejsze i sympatyczniejsze, gdy rozmawiamy z mężem w cieniu drzew na ławeczce, a nie na łóżku szpitalnym- zaznacza Anna Król. – Brzmi banalnie, ale wokół są kwiaty, zieleń, ptaszki ćwierkają – serce rośnie, chce się żyć. Wiem to, bo leżę w szpitalu już tydzień – podkreśla Rafał Basista.

W Szpitalu im. „Żeromskiego” były ławki, ale stare, wielokrotnie remontowane i brakowało dla wszystkich chętnych. – Postanowiliśmy poprosić o pomoc w zakupie nowych – mówi Maria Dzięgiel, dyrektor ds. technicznych w szpitalu. – Od razu otrzymaliśmy kilka odpowiedzi: „Tak!”. Cztery ławki przekazało radio RMF FM, trzy zakupił Jan Baran, właściciel restauracji „Pod Baranem”.

– O czym to mówić? Jeśli ktoś prosi o wsparcie, trzeba pomagać i tyle – zauważa Jan Baran. Wtóruje mu Marek Balawajder, dyrektor działu informacji radia RMF FM. – Cieszę się, że możemy sprawić przyjemność tym, którzy muszą się leczyć – mówi Marek Balawajder.

Dobro zawsze niesie inne dobro. Do akcji przyłączył się także Marcin Fiema, właściciel firmy Fiemar, który wykonywał dla „Żeromskiego” ławki i „dorzucił” od siebie jeszcze jedną ławkę i apteka Gallen, która mieści się w szpitalu.

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także