Komunikat archiwalny

W sierpniu polubisz średniowiecze!

Od kilku lat Muzeum Historyczne Miasta Krakowa z sukcesem udowadnia, że „Średniowiecze da się lubić”. Wykłady i zajęcia z tego cyklu pozwalają wyjść poza stereotypowe myślenie o tej epoce. Z czego śmiali się ludzie średniowiecza, jak bronili swoich miast, czemu służyły postrzyżyny, jak wyglądał dzień rycerza i rzemieślnika? – te i inne uroki życia w wiekach średnich poznają uczestnicy sierpniowych zajęć w Barbakanie i Celestacie.

W sierpniu polubisz średniowiecze!
Fot. mhk.pl

Rozkład jazdy w sierpniu:

 • sobota, 4 sierpnia, Barbakan, godz. 11:00–17:30
  Dzień rycerskiej zaprawy. Nauka szermierki na machinie Pagińskiego, strzelnica. Rycerskie zabawy z nagrodami dla uczestników. „Średniowieczny teatr kukiełkowy – jarmarczno-kuglarski”. Średniowieczne rzemiosła: powroźnictwo.
 • niedziela, 5 sierpnia, Barbakan, godz. 11:00–17:30
  Mały rycerz – warsztaty, wykonywanie zbroi.
 • sobota, 11 sierpnia, Barbakan, godz. 11:00–17:30
  Postrzyżyny księcia. Obyczaje dworskie w średniowieczu –  inscenizacja. Warsztaty śpiewu białego. Średniowieczne rzemiosła: kowalstwo, płatnerstwo, odlewnictwo, rogownictwo, snycerka. Pokazy walk wojów.
 • niedziela, 12 sierpnia, Celestat, godz. 12:00
  Broń i obronność miejska w średniowieczu – wykład dr. Michała Szczerby (MHK).
 • sobota, 18 sierpnia, Barbakan, godz. 11:00–17:30
  Warownię tworzymy i razem ją obronimy – zajęcia dla rodzin z dziećmi. Budowa średniowiecznych warowni oraz prezentacja sztuki oblężniczej na miniaturowych machinach – trebusz, katapulta, balista. Warsztaty tkackie.
 • niedziela, 19 sierpnia, Celestat, godz. 12:00
  Kultura średniowiecza i jej wpływy – wykład Łukasza Bartkowicza (MHK).
 • sobota, 25 sierpnia, Barbakan, godz. 13:00–21:00
  Sława! Sława! Bolej Sławy! – zwycięski powrót Bolesława Chrobrego do Krakowa z wyprawy kijowskiej – 1000. rocznica zdobycia grodów czerwieńskich – finał imprezy „Średniowiecze Da Się Lubić” – wielka inscenizacja wieczorna i korowód ulicami Starego Miasta. Średniowieczne rzemiosła metalowe: kowalstwo, płatnerstwo, odlewnictwo, kolczużnictwo, skórnictwo. Teatr ognia i koncert muzyki średniowiecznej – zespół Dziwoludy. Nauka tańca. Pokazy walk wojów.
 • niedziela, 26 sierpnia, Celestat, godz. 12:00
  Kultura śmiechu w średniowieczu – wykład dr Alicji Soćko-Muchy (MHK).

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA