Komunikat archiwalny

Klimatyczne babie lato

Będzie gorąco! Będzie się działo – tak można w skrócie opisać program działań na rzecz ochrony klimatu Fundacji Aeris Futuro na najbliższe miesiące. Kulminacyjnym punktem będzie trzecia edycja krakowskiego Climathonu, międzynarodowego wydarzenia, które odbędzie się w tym roku 26 i 27 października o godz. 15.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. Św. Wawrzyńca 15.

Klimatyczne babie lato
Fot. materiały prasowe

Czas najwyższy, by w naszym mieście temat wyzwań związanych ze zmianami klimatu stał się dostrzegalny – tłumaczy Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro. Mieszkańcy Krakowa najbardziej odczuwają długotrwałe fale upałów, braki deszczu, które występują coraz częściej, a potem nagłe burze, z którymi wiążą się tzw. powodzie błyskawiczne, skutkujące zalanymi wodą piwnicami i ulicami. Cierpi nie tylko ziemia i zieleń, ale przede wszystkim mieszkańcy - dodaje.

Kreatywnie dla klimatu

Fundacja Aeris Futuro już od ponad 12 lat podejmuje działania dla klimatu i w tym roku zaprasza do udziału w autorskim projekcie pt. Kreatywnie dla Klimatu (rekrutacja już ruszyła). Tłem wydarzeń jest zbliżający się Szczyt klimatyczny ONZ 2018 (COP-24), który odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia.

Wydarzenia są okazją do rozbudzenia aktywności i kreatywności, przekucia pomysłów w projekty, poznania ciekawych ludzi. W trakcie warsztatów uczestnicy mogą nawiązać nowe kontakty biznesowe oraz zawodowe. Jeśli Twój projekt okaże się najlepszy, organizatorzy pomogą go zrealizować i wdrożyć w przestrzeni miejskie.

Jesteś zainteresowany ochroną środowiska, ekologią, racjonalną gospodarką bez szkody dla przyrody? Przyjdź!

Celem projektu jest wypracowanie przez uczestników bezpośrednich działań klimatycznych poprzez stworzenie innowacyjnych rozwiązań problemów lokalnych zmian klimatu. Wydarzenia planowane skupią obywateli, którzy mają pasję i zasoby wiedzy do rozwiązywania problemów miasta z przystosowaniem się do zmian klimatu. Do udziału w Climathonie zaproszeni są przedstawiciele wielu dziedzin, m.in. środowiska startupowe, młodzi naukowcy, pasjonaci i hobbyści nauk środowiskowych, przyrodniczych, ekologii, specjaliści nowoczesnych technologii, członkowie organizacji pozarządowych, a także przedstawiciele biznesu, chcący swoją wiedzę przekuć na ciekawy projekt służący całemu społeczeństwu.

Działania:

  • Cały czas: Praca zdalna i mentoringu on-line – pomoc zgłaszającym się w dopracowywaniu pomysłów.
  • Wrzesień: webinarium oraz praca własna – każdy uczestnik otrzyma wiedzę niezbędną do tego, aby móc stworzyć projekt służący ochronie klimatu – czyli projekt, który będzie miał szansę na nagrodzenie podczas Climathonu.
  • Październik:
  • 2 szkoleniapt. „Creative Startup for climate” – szkolenia odbędą się: w Ambasadzie Krakowian, oraz na AGH (we współpracy z Kołem Naukowym Kadra na Wydziale Zarządzania). Szkolenia będą szansą na zdobycie cennej wiedzy dotyczącej m.in. technik budowy silnego i kreatywnego zespołu, a także wyzwań związanych z działalnością startupów. W trakcie szkoleń organizatorzy przekażą szeroką wiedzę z zakresu zmian klimatu i ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób otworzą przed uczestnikami możliwość przemyślanego i skutecznego udziału w Climathonie 2018 w Krakowie. Będzie to również doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz zawodowych.
  • Finał – Climathon Kraków 2018 – Kreatywnie dla Klimatu, 26-27 października.
  • Dzień Akcji dla Klimatu, 13 października.

Fundacja Aeris Futuro zaprasza na Dzień Akcji dla Klimatu organizowany 13 października. Wydarzenie powstało w związku z publikacją najnowszego raport Międzyrządowego Panelu do spraw zmian klimatu (IPCC), agendy ONZ. Nagłaśnianie potrzeby ochrony klimatu jest koniecznością. To doskonała okazja do poznania wielu ciekawych osób, którym sprawy społeczne nie są obojętne. Podczas eventu nastąpi wzajemna wymiana doświadczeń, a nawet nawiązanie dalszej współpracy! W trakcie happeningu uczestnicy będą apelować o podjęcie szybkich i skutecznych działań na rzecz ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Dzień Akcji dla Klimatu odbędzie się w wielu miejscach w Polsce, a koordynuje to Koalica Klimatyczna. Jest on powiązany z międzynarodową inicjatywą Friends of the Earth – Globalnym Tygodniem Akcji na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej.

W trakcie wydarzenia uczestnicy będą otrzymywać ciasteczka, z karteczką z wypisanym zagrożeniem klimatycznym. Organizatorzy będą pytać uczestników o ich zdanie na temat ochrony klimatu. Uczestnicy będą pisać swoje pomysły na wstążkach i przyczepiać je do kolorowego sznurka – powstanie wstęga pomysłów i przemyśleń. Wszyscy chętni uczestnicy będą mogli podpisać petycję ws. ochrony klimatu.

Climathon Kraków 2018 – trzecia edycja

Kilkaset miast, kilkadziesiąt krajów, różne kontynenty – wszyscy spotykają się 24 godziny na rzecz ochrony klimatu. Będą inspirujące wykłady, ciekawe prezentacje, burzliwa praca w grupach, cenny coaching i mentoring oraz rozrywka i konkurs z cennymi nagrodami. Na zwycięzcę konkursu na najlepszy climathonowy pomysł czeka 4000 złotych.

Więcej informacji: bit.ly/ClimathonAerisFuturo oraz bit.ly/KreatywnieDlaKlimatu

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także