Komunikat archiwalny

Oto laureaci plebiscytu „Słoneczniki 2018”

Teatr Łaźnia Nowa, Biblioteka Kraków, MOCAK, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” – to miejskie instytucje kultury, które znalazły się w gronie laureatów plebiscytu „Słoneczniki 2018”. Krakowska edycja konkursu ma już osiem lat i od samego początku odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Krakowa. Służy wyróżnieniu najbardziej rozwojowych inicjatyw skierowanych do dzieci.

Oto laureaci plebiscytu „Słoneczniki 2018”
Fot. CzasDzieci.pl / materiały prasowe

W każdej z sześciu kategorii: język, logika, sztuki wizualne, ruch, muzyka i przyroda, przyznaje się statuetkę Złotego Słonecznika, Nagrodę Rodziców, a także specjalne wyróżnienie jury.

W tym roku w kategorii „język” wszystkie nagrody przypadły miejskim inicjatywom. Statuetkę Złotego Słonecznika otrzymał Teatr Łaźnia Nowa za festiwal Mała Boska Komedia – przegląd najlepszych przedstawień dla dzieci i młodzieży, który towarzyszył „dorosłemu” Festiwalowi Boska Komedia. Łaźnia Nowa, wychodząc z założenia, że na każdej instytucji kultury spoczywa obowiązek edukowania najmłodszych, rozszerzyła w 2017 roku formułę Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia o repertuar dla młodego widza i powołała do istnienia Małą Boską Komedię. Jak widać, pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W tym roku, na przełomie października i listopada, odbędzie się więc druga edycja festiwalu teatralnego dla najmłodszych.

Wyróżnienie w kategorii „język” jury przyznało Bibliotece Kraków za organizację cyklu spotkań „Klub Słuchającego Malucha”. Nagroda Rodziców trafiła natomiast do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, które zorganizowało cykl warsztatów „Aktywne Czytanie”, zachęcając maluchy i ich rodziców do podejmowania podróży w świat bohaterów literackich.

W kategorii „logika” doceniona została interaktywna, edukacyjna wystawa „To takie proste!”, zrealizowana przez Muzeum Inżynierii Miejskiej (wyróżnienie jury). Ekspozycja składająca się z interaktywnych stanowisk współtworzonych przez zwiedzających uczy przez zabawę – rozwija pamięć krótkotrwałą, logiczne myślenie i zdolności manualne, wyjaśnia zjawiska i prawa fizyki, a także zapewnia niezwykłe doznania (np. symulator wyścigu pojazdem przyszłości).

W kategorii „przyroda” statuetka Złotego Słonecznika powędrowała do Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz Konsula Honorowego Czarnogóry w Krakowie Marcina Ruty, którzy wspólnie zorganizowali warsztaty „Mali Strażnicy Przyrody”.

Serwis internetowy CzasDzieci.pl już po raz ósmy zorganizował plebiscyt „Słoneczniki” w Krakowie. Celem było, jak zawsze, nagrodzenie wysiłku i pomysłowości organizatorów wydarzeń skierowanych do dzieci. Najważniejsze kryteria oceny to: ogólne podejście prowadzącego do najmłodszych, dostosowanie oferty do potrzeb rozwojowych dziecka, atrakcyjność inicjatywy oceniana w odniesieniu do zaangażowania emocjonalnego dziecka.

Tagi: dzieci, nagroda

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także