„Czy znasz Kraków?” – dobra zabawa i szansa na indeks
Najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs historyczny o Krakowie odbędzie się w tym roku szkolnym pod hasłem „Cracovia Mediaevalis. Kraków do schyłku wieków średnich”. Do 9 listopada organizatorzy czekali na zgłoszenia – w konkursie mogą wziąć udział uczniowie wszystkich typów szkół ponadpodstawowych z Krakowa i Małopolski. W tej edycji przewidziano także możliwość rywalizacji drużynowej.
Uczestnicy konkursu odkrywają nieznane karty z historii Krakowa, uczestniczą w ekscytującej rywalizacji i świetnie się przy tym bawią – w tej edycji organizatorzy powracają do tradycyjnej formuły, czyli wykładów w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, nowością jest natomiast możliwość udziału trzyosobowych drużyn, a nie tylko uczestników indywidualnych. Laureaci otrzymują nagrody rzeczowe i dyplomy, a dodatkowo dwóch laureatów indywidualnych – uczniów klasy maturalnej w roku szkolnym 2019/2020 weźmie udział w finale XXIV edycji Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim, w którym nagrodami są miejsca na studiach stacjonarnych na tej uczelni.
Aby przystąpić do konkursu „Czy znasz Kraków?”, trzeba przeczytać obowiązkowe lektury i wysłuchać cyklu wykładów związanych z tematem konkursu, które będą organizowane od 13 listopada do 5 marca 2019 roku w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Każdy zgłoszony uczestnik otrzyma na pierwszym wykładzie indeks, w którym będzie zbierał podpisy wykładowców oraz punkty.
Konkurs ma kilka etapów. Część szkolną przeprowadzają komisje powołane w poszczególnych placówkach. Do eliminacji międzyszkolnych, które odbędą się 13 maja 2019 roku, typowani są uczestnicy indywidualni i drużyny szkolne. Finaliści etapu międzyszkolnego, po uzyskaniu największej liczby punktów z pisemnego testu, przechodzą do finału, którego celem jest wyłonienie trzech najlepszych drużyn i trzech najlepszych uczestników. Finał odbędzie się 27 maja 2019 roku.
Historia samego konkursu sięga 1961 roku. Są to więc najstarsze i najbardziej prestiżowe tego typu zawody dla uczniów z Krakowa i Małopolski. Od wielu lat patronem konkursu jest Rada Miasta Krakowa. Wśród znanych jego laureatów znajdują się m.in. prof. Jacek Purchla, wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, i obecny dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.
Regulamin konkursu wraz z wykazem obowiązkowych lektur, terminarzem wykładów i koniecznymi zgodami można znaleźć na stronie cmjordan.krakow.pl.