Komunikat archiwalny

Można jeździć bez dowodu rejestracyjnego

Od 1 października podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC nie jest karana mandatem. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC jest efektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ta ułatwiająca życie kierowcom zmiana, została przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Można jeździć bez dowodu rejestracyjnego
Fot. Magiczny Kraków

Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie są zgromadzone w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza jednak braku tychże dokumentów w ogóle. Dowód rejestracyjny wciąż pozostaje dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności, m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe za granicę.

Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC oraz posiadania przy sobie prawa jazdy i dowodu osobistego. Dowód rejestracyjny oraz odpowiednie ubezpieczenie jest także konieczne w przypadku prowadzenia pojazdu zarejestrowanego poza Polską.

 

CEPIK

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także