Komunikat archiwalny

Ponad tysiąc skontrolowanych palenisk

W listopadzie strażnicy miejscy przeprowadzili kontrole 1 017 urządzeń grzewczych. Efekt? 11 wykrytych przypadków spalania śmieci, 10 mandatów na kwotę 1600 zł i jedno pouczenie. Kontrole wykazały także, że w 16 przypadkach mieszkańcy nie posiadali certyfikatów potwierdzających odpowiednie parametry używanego do spalania węgla. Za te wykroczenia funkcjonariusze pouczyli 14 osób i nałożyli 2 mandaty karne.

Ponad tysiąc skontrolowanych palenisk
Fot. Kamila Zarembska-Szatan

Zgodnie z przepisami zawartymi w uchwale antysmogowej dla Krakowa, która obowiązuje od 1 lipca 2017 roku, do ogrzewania domu nie można używać paliw niskiej jakości oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent. W trakcie kontroli strażnicy miejscy przypominają również mieszkańcom o zakazie użytkowania od 1 września 2019 roku urządzeń grzewczych na paliwa stałe.

Patrole kontrolując jakość paliwa sprawdzają w pierwszej kolejności, czy właściciel posiada odpowiedni certyfikat świadczący o tym, że spełnia ono odpowiednie parametry. Jeśli posiada, a mimo tego paliwo budzi wątpliwości (jego wygląd przypomina zabronione muły lub floty), wówczas pobierana jest próbka węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.

Kontrole prowadzą strażnicy Referatu Kontroli Odpadów oraz strażnicy Sekcji Ekologicznych – łącznie 29 osób. W przypadku znacznych przekroczeń zanieczyszczenia powietrza lub zwiększonej liczby zgłoszeń interwencyjnych, do zespołu dołącza 71 strażników.

Pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także