Komunikat archiwalny

Zakończyły się prace przy elewacji fortu 49 1/2 A Mogiła

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie odebrał od wykonawcy prace „Rewitalizacja elewacji fortu nr 49 1/2 A Mogiła przy ul. Igołomskiej w Krakowie - II etap”. To ostatnie prace w tym roku, podczas których zostały wykonane repliki okiennic pancernych oraz zamontowano nową stolarkę okienną.

Zakończyły się prace przy elewacji fortu 49 1/2 A Mogiła
Fot. Zarząd Budynków Komunalnych

Fort Mogiła jest niewielkim międzypolowym fortem piechoty. Zachował się w niezłym stanie, jednak przechodził różne koleje, co doprowadziło do zniszczeń. W okresie budowy Nowej Huty kwaterowali tu robotnicy, a w trakcie rozbudowy kombinatu w obrębie zapola wybudowano przepompownię gazu hutniczego i kompleks garaży, które do dziś znajdują się w sąsiedztwie fortu.

Początkowo obiekt stanowił własność skarbu państwa. W 2009 r. wojewoda małopolski w drodze darowizny celowej – na wniosek i za zgodą prezydenta miasta Krakowa, przekazał nieruchomość zabudowaną fortem Gminie Miejskiej Kraków. Umożliwiło to starania o rewitalizację obiektu. Rozpoczęły się od ustanowienie drogi koniecznej, co było niezbędne do przeprowadzenia remontu i zapewnienia dostępu dla odwiedzających. Właściwy remont był realizowany w dwóch sferach: dotyczącej zieleni oraz budowli. Zieleń została uporządkowana w 2010 roku. Rok później wykonano inwentaryzację architektoniczną i inwentaryzację form ziemnych. W latach 2014 i 2015 remontowany był stropodach nad budynkiem fortu wraz z nasypem ziemnym. W 2016 roku rozpoczęły się prace przy elewacji zabytku, których ostatni etap zakończył się w tym tygodniu.

Fort Mogiła jest jednym z trzech fortów, dla których zgodnie z rozporządzeniem prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, będą szukani najemcy.

Tagi: Forty, remonty

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także