Edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W konkursie „Działajmy razem” wygrało dziewięć projektów

Moda, kultura kulinarna, historia, krajoznawstwo – to tematy najciekawszych projektów, które krakowscy uczniowie zrealizowali wraz z seniorami w 2018 roku w ramach czwartej edycji konkursu „Działajmy razem”. We wtorek, 12 lutego, w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa uczniowie siedmiu szkół oraz wychowankowie bursy i młodzieżowego domu kultury przedstawili swoje przedsięwzięcia i odebrali pamiątkowe dyplomy.

Fot. Kraków Dla Seniora

– Jest mi niezmiernie miło spotkać na tej sali różne pokolenia krakowian. Współcześnie, z rozmaitych powodów, więzi międzypokoleniowe słabną, ale ten konkurs pokazuje, że czasem warto iść pod prąd. Stawiamy na umacnianie tych więzi i integrację pokoleń, projekty są co roku bardzo inspirujące i pobudzające do myślenia – powiedział podczas gali konkursu zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się uczniowie i uczennice szkół:

  • Szkoły Podstawowej nr 106 – projekt „Wolni i niepodlegli – spotkania międzypokoleniowe”,
  • Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 – projekt „W drodze do niepodległości”,
  • XI Liceum Ogólnokształcącego (debiut w konkursie) – projekt „Piękne życie”,
  • Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego – projekt „Przestrzeń działania ludzi z pasją”,
  • Szkoły Podstawowej nr 39 – projekt „Działajmy razem”,
  • XIII Liceum Ogólnokształcącego – projekt „Moda, która łączy”,
  • Szkoły Podstawowej nr 49 i Gimnazjum nr 24 – projekt „Między nami – pokoleniami”,
  • Bursy Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1 – projekt „Razem poznajemy skarby i smaki Małopolski”,
  • Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” – projekt „Znasz li ten kraj…”.

Niemal każda z wyróżnionych szkół stale współpracuje z seniorami – czy to z jednym z Centrów Aktywności Seniorów, Klubem Seniora, chórem Gospel Senior, czy ze starszymi mieszkańcami okolicznych osiedli.

Konkurs na działania międzypokoleniowe realizowany jest w ramach Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych na lata 2015–2020 PASIOS. Do 4. edycji konkursu zgłoszono i realizowano dziewięć projektów na łączną kwotę 60 tys. zł.

Konkurs ma pomóc w integracji uczniów i osób starszych – w realizacji projektów biorą udział osoby z różnych pokoleń. Międzypokoleniowe przedsięwzięcia już na stałe wpisały się w praktykę szkolną naszego miasta. Adresatem konkursu jest młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, młodzieżowych domów kultury oraz burs prowadzone przez Gminę Miejską Kraków. Projekty pokazują uczniom, że osoba starsza może być ich przyjacielem, nauczycielem i doradcą. Uczniowie i seniorzy podczas kolejnych spotkań przełamują bariery wiekowe. Mimo różnic dzielących obie grupy wiekowe spotkania wokół wspólnych pasji dają poczucie partnerstwa, ułatwiają nawiązanie dialogu i wzajemne zrozumienie. Projekty pozwalają zweryfikować wzajemne postrzeganie się młodzieży i seniorów, uwidaczniają bezcenne doświadczenia osób starszych i zapał do wspólnego działania młodzieży.

Jakie cele udało się zrealizować dzięki projektom? Oto najważniejsze: integracja międzypokoleniowa, nabycie umiejętności prowadzenia zajęć przez młodzież, przełamanie barier we współpracy z osobami starszymi, prowadzenie działań wolontaryjnych przez młodzież pod nadzorem fachowej kadry pedagogicznej, przeciwdziałanie bierności seniorów, zwiększenie aktywności osób starszych, wskazanie właściwych postaw prozdrowotnych, nabywanie umiejętności dbania o zdrowie fizyczne i psychospołeczne, organizowanie czasu wolnego osobom starszym, kształtowanie odpowiednich postaw obywatelskich niezależnie od wieku, integracja środowiska szkolnego, zwiększenie szacunku między pokoleniami.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-02-12
Data aktualizacji: 2019-02-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź