Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ruszyła kolejna odsłona kampanii „Drugie życie”

Ruszyła ósma edycja kampanii społecznej „Drugie życie” w Małopolsce i na Podkarpaciu. We wtorek, 2 kwietnia młodzież ze szkół średnich wzięła udział w warsztatach edukacyjnych z wiedzy o transplantacji. Zajęcia odbyły się w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym in. Jana Pawła II.

Fot. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II / materiały prasowe

Uczniowie mają jeden, wspólny cel – zainicjować dyskusję na temat dawstwa narządów w domu, w szkole, wśród znajomych – wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Środkiem do jego realizacji są małe kartoniki – oświadczenia woli.

- Te niepozorne kartoniki, przypominające wizytówkę, mają ogromną moc. Mogą uratować komuś życie. Wypełnione, stanowią naszą symboliczną zgodę na pobranie narządów do przeszczepienia. Dziś transplantacja to metoda ratująca zdrowie i życie pacjentów, o czym mogliśmy się przekonać szkolenia słuchając świadectw pacjentów - powiedziała dr Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, które patronuje akcji „Drugie życie” w całej Polsce.

Uczniom podczas warsztatów towarzyszyły osoby po przeszczepach – panie Małgorzata Rejdych oraz Dorota Ligęza. Choć ich historie różnią się, łączy je jedno – żyją dzięki czyjejś dobrej woli. - Nasze nowe, lepsze życie po przeszczepie w pełni zawdzięczamy dawcom organów. Ta świadomość, która towarzyszy nam codziennie, napędza nas do działania. Przez promowanie transplantacji i opowiadanie własnej historii na takich spotkaniach jak to, możemy w jakimś sensie spłacić dług wdzięczności wobec naszego dawcy – powiedziała Dorota Ligęza, która serca żyje z przeszczepiona nerką.

Kampania „Drugie życie” w liczbach

Dwa województwa, które połączyły siły; 12 szkół średnich zakwalifikowanych do udziału w kampanii; sześć tygodni na intensywne działania, tysiące oświadczeń woli do rozdania – to krótka statystyka, która kreśli ramy nowej edycji kampanii społecznej „Drugie życie” w Małopolsce i na Podkarpaciu.

2 kwietnia młodzież, biorąca udział w akcji, połączyła siły i powiedziała jednym głosem: „Tak dla transplantacji!” W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, który jest ważnym ośrodkiem transplantacji serc i nerek w regionie, odbyło się szkolenie dla młodzieży z zakresu medycznych, etycznych i prawnych aspektów przeszczepiania narządów.

- W walce o zdrowie i życie pacjentów czekających na nowy organ stawiamy na edukację. Chcemy podnosić świadomość społeczną i inicjować dyskusję na temat świadomego dawstwa narządów. Młodzież jest idealnym partnerem w takich rozmowach – z jednej strony, otwarta na dialog, z drugiej, wymagająca i stawiająca trudne pytania. Cieszymy się, że w ramach kampanii możemy po raz kolejny spotkać się z młodymi ludźmi z Małopolski i Podkarpacia – powiedziała Marta Andrzejewska, organizator akcji z firmy FreseniusMedicalCare Polska.

Liczby w polskiej transplantologii

Matematyka dla polskiej transplantologii jest bezlitosna. W lutym 2019 r. na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie znalazło się 1943 pacjentów. W tym samym miesiącu dokonano 101 transplantacji od dawców zmarłych i tylko sześć od dawców żywych. Brak organów do przeszczepu to główny problem i wyzwanie, które stoi na drodze lekarzy transplantologów w walce o życie ich pacjentów.

- Sytuację 1943 osób, które obecnie znajdują się na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie może uratować jedynie większa świadomość społeczna. Co trzeci pacjent nie dostanie drugiego życia. Problemem nie jest brak lekarzy transplantologów, brak pieniędzy w systemie, czy prawo. Problem to brak organów do przeszczepień. Między innymi dzięki takim akcjom jak kampania „Drugie życie” – regularnym i konsekwentnym, podnoszącym świadomość społeczną – możemy mieć nadzieję, że ta sytuacja zmieni się na lepsze – powiedziała mgr Iwona Dymek, regionalny koordynator pobierania i przeszczepiania narządów Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Historia akcji

Pierwsza edycja kampanii „Drugie życie” wystartowała w Wielkopolsce w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu wzięło w niej udział 300 tys. uczniów z 750 szkół. W dziewięciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali milion sto tysięcy oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-04-02
Data aktualizacji: 2019-04-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź