Komunikat archiwalny

Strajk nauczycieli trwa, ale egzaminy się odbędą

– Akcja strajkowa i spowodowane nią zawieszenie zajęć w części szkół nie zagraża egzaminom w Krakowie. Od dyrektorów szkół otrzymaliśmy informacje, że także w tej wyjątkowej sytuacji będą w stanie zapewnić sprawny przebieg egzaminów – uspokajała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki. Wiceprezydent podkreśliła jednak, że odpowiedzialność za przeprowadzenie egzaminów i nadzór nad nimi spoczywa na okręgowej komisji egzaminacyjnej. Drugiego dnia strajku zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze zawiesiły 153 krakowskie szkoły i placówki. W środę co najmniej 120 placówek oświatowych zawiesi zajęcia (stan na 9 kwietnia, godz. 15.00).

Strajk nauczycieli trwa, ale egzaminy się odbędą
Fot. telewizja.krakow.pl

Egzaminy dla uczniów trzecich klas gimnazjów zaplanowano na 10–12 kwietnia (uczniowie ósmych klas będą swoją wiedzę sprawdzać 15–17 kwietnia). Jak mówi wiceprezydent Anna Korfel-Jasińska, dyrektorzy krakowskich szkół przygotowywali się do tego wyzwania już od kilku tygodni. – Niezależnie od strajku i zawieszenia zajęć egzaminy odbędą się. Dyrektorzy czekają na zdających – zapewniła wiceprezydent Krakowa.

W naszym mieście drugi dzień strajku nauczycieli przebiegł spokojnie. Rano w okolice szkół, przedszkoli i placówek straż miejska wysłała kilkadziesiąt dodatkowych patroli. – Nasze działania koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom, które mogą pojawić się przed zamkniętymi placówkami oświatowymi. Kontrole terenów przyszkolnych będą prowadzone do odwołania – mówił komendant straży miejskiej Adam Młot. Ani pierwszego, ani drugiego dnia strajku (8 i 9 kwietnia) funkcjonariusze nie odnotowali sytuacji, w których najmłodsi byliby pozostawieni bez opieki.

Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wynika, że w poniedziałek w Krakowie strajkowało 4767 nauczycieli (informacje z 206 szkół i placówek). Pomimo strajku w szkołach zapewniono opiekę co najmniej 2407 uczniom. W szkołach, które podjęły strajk, przystąpiło do pracy co najmniej 950 nauczycieli – to około 20% proc. ich ogólnej liczby.

Po rozmowach z dyrektorami wybranych szkół wiadomo także, że w wielu miejscach są czynne stołówki – w niektórych z nich wydawano obiady dla wszystkich uczniów, którzy przychodzili w poniedziałek do szkoły. Są też przykłady miejsc, w których rodzice zrezygnowali z posiłków na czas strajku, ale w związku z obecnością uczniów (nawet takich, którzy w danym miesiącu nie korzystali z posiłków) przygotowano dla nich obiady.

– W Krakowie jest 12 burs i internatów. Tylko dwie z tych placówek, w porozumieniu z rodzicami, zawiesiły u siebie zajęcia, młodym ludziom zaproponowano alternatywne lokalizacje, jednak nie skorzystali z tej możliwości. Ponad połowa z nich to uczniowie pełnoletni – poinformowała dyrektor Wydziału Edukacji UMK Ewa Całus.

Ponieważ nie sposób przewidzieć, jak długo potrwa akcja strajkowa, decyzja o zawieszeniu zajęć będzie podejmowana codziennie na kolejny dzień. Niezwykle ważne jest jednak, aby w tym czasie rodzice pozostawali w stałym kontakcie z dyrekcją swojej szkoły lub przedszkola.

Na bieżąco aktualizowane informacje publikowane są również na Portalu Edukacyjnym.

Lista szkół, przedszkoli i placówek, w których zawieszono zajęcia w środę, 10 kwietnia (stan na 9 kwietnia 2019, godz. 15.00).

 

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także