Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowoczesny mechanik z niemal dwustuletnią tradycją

Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie obchodzi w tym roku 185-lecie założenia. To jedna z najstarszych szkół technicznych w kraju. Dziś przygotowuje specjalistów dla branży mechanicznej – mechaników, elektromechaników, mechatroników i automatyków. Współpracuje z około 150 firmami i instytucjami z Małopolski. Rozwija wymianę międzynarodową, zdobywa nagrody i wyróżnienia. Jest jednym z sygnatariuszy krakowskiego porozumienia pod nazwą Partnerstwo Szkół Humbertowskich.

Fot. zsm1krakow.pl

31 maja Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 (w składzie ma: Technikum Mechaniczne nr 15 i Branżową Szkołę I stopnia nr 14) zorganizował uroczystą galę w Centrum Dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji UJ na ul. Krupniczej 33A. Taka rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć bogatą historię szkoły i podsumować dotychczasowe osiągnięcia.

Dzieje szkoły sięgają aż 1834 roku i są ściśle związane z postacią jej obecnego patrona – Szczepana Humberta (1756–1829), Francuza z pochodzenia, który na swoją drugą ojczyznę wybrał Kraków. Humbert to bardzo ciekawa postać – został m.in. architektem Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa, ale był również filantropem. Nie miał dzieci, więc majątek, który zgromadził, postanowił zapisać miastu. To właśnie z jego pieniędzy w 1834 r. powstał Instytut Techniczny – ówcześnie: średnia szkoła techniczna.

Nietrudno się domyślić, że placówka ta, wraz z rozwojem szkolnictwa, przechodziła rozmaite przeobrażenia – pod koniec XIX wieku na jej bazie powstała Państwowa Szkoła Przemysłowa, która przetrwała dwie wojny i funkcjonowała aż do 1951 r. Po kolejnej reorganizacji szkolnictwa placówka ta przekształciła się w kilka średnich szkół technicznych – powstały technika: mechaniczne, chemiczne, budowlane, energetyczne i geodezyjne oraz zasadnicza szkoła metalowo-budowlana.

Co ciekawe, wszystkie szkoły wywodzące się z Humbertowskiego Instytutu Technicznego także i dziś trzymają się razem. W 2010 r., w obecności prezydenta Krakowa i małopolskiego kuratora oświaty, podpisały „Akt Partnerstwa Szkół Humbertowskich”. Do porozumienia przystąpiły: Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, Zespół Szkół Budowlanych nr 1, Zespół Szkół Chemicznych, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Drogowych i Gospodarki Wodnej, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji oraz Centrum Kształcenia Praktycznego. Sygnatariusze  zobowiązali się, że będą wspólnie podejmować działania na rzecz rozwoju i promocji szkolnictwa zawodowego oraz wprowadzać innowacje techniczne i organizacyjne w tym obszarze. I tak się właśnie dzieje – Szczepan Humbert, pionier szkolnictwa zawodowego w Krakowie, i jego idee nie należą więc wyłącznie do przeszłości.

Obecnie w ZSM nr 1 kształci się młodzież w kilku zawodach w branżach: samochodowej, mechanicznej, mechatronicznej i automatyki, przygotowująca się do pracy w nowoczesnych przedsiębiorstwach, które wykorzystują innowacje technologiczne określane jako Industry 4.0. Szkoła na przestrzeni lat wykształciła około 40 tysięcy fachowców. Jest placówką nowoczesną, odwiedzaną przez instytucje i szkoły zagraniczne o podobnym profilu kształcenia. Współpracuje z około 150 zakładami pracy i instytucjami z województwa małopolskiego. Na liście jej partnerów są szkoły z Niemiec, Belgii, Finlandii, Chorwacji, Węgier i Białorusi.

W latach 2009–2019 ZSM nr 1 zrealizował wiele projektów edukacyjnych, w tym finansowanych ze środków UE, inwestując w szkolną infrastrukturę i kadrę nauczycielską. Zmodernizowano bazę techno-dydaktyczną, w tym pracownie, zakupiono nowe zestawy komputerowe z oprogramowaniem i urządzeniami dodatkowymi, które są wykorzystywane w kształceniu ogólnokształcącym i zawodowym. Dzięki temu uczniowie kończący szkołę są lepiej przygotowani do wymagań współczesnego rynku pracy.

ZSM nr 1 ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień: w 2011 r. uzyskał tytuł Lidera Edukacji Zawodowej w Polsce, w 2012 r. – statuetkę Oskara Zawodowego, a w 2016 r. – tytuł „Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości”.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-05-31
Data aktualizacji: 2019-05-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź