Remont ul. Karmelickiej coraz bliżej
Trwają ustalenia jednostek miejskich z wykonawcą, które dotyczą organizacji ruchu w trakcie modernizacji ul. Karmelickiej. Oto wstępny harmonogram prac, które mają rozpocząć się w sobotę, 29 czerwca.
Wstępny plan prac przedstawia się następująco (w późniejszym terminie może on nieznacznie ulec zmianie):
- Remont powinien rozpocząć się po zakończeniu prac na skrzyżowaniu al. Mickiewicza, al. Słowackiego, ul. Karmelickiej i ul. Królewskiej, czyli najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca. Wszystko wskazuje na to, że wykonawcy uda się skrócić czas trwania przebudowy skrzyżowania o pół miesiąca.
- Remont będzie polegać na wymianie płyt betonowych, w których osadzone są szyny. Zajmują one prawie całą szerokość ulicy, dlatego nie ma fizycznej możliwości utrzymania ruchu na ulicy, czy też zachowania możliwości przejazdu w poprzek ul. Karmelickiej.
- Podział prac na kilka etapów oznaczałby wydłużenie prac z trzech do sześciu miesięcy.
- Wykonawca nie będzie wymieniał chodników, dlatego ruch pieszy będzie mógł odbywać się wzdłuż ulicy.
- Trwają ustalenia dotyczące relacji ul. Garbarska - ul. Rajska. We wstępnym harmonogramie jest ona oznaczona jako niedostępną, ale być może uda się ją na jakiś czas zachować.
- Trwają rozmowy zmierzające do wskazania mieszkańcom okolic ul. Karmelickiej zastępczych miejsc parkingowych.
- Na ulicach Batorego, Garbarskiej, Grabowskiego, Karmelickiej (odcinek od ul. Garbarskiej do skrzyżowania z ul. Podwale i Dunajewskiego), Kremerowskiej, Michałowskiego, Rajskiej i Siemiradzkiego wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy. Na zakończeniach tych ulic pojawią się specjalne miejsca dla dostawców. Z kolei na ul. Kochanowskiego, na odcinku od ul. Michałowskiego do ul. Grabowskiego, obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy.
- Wprowadzenie ruchu dwukierunkowego wyeliminuje wzdłuż ulic miejsca postojowe. W zamian – przygotowano 150 miejsc na parkingu przy ul. Karmelickiej 26 – zarówno wjazd jak i wyjazd od ul. Dolnych Młynów.
-
Termin realizacji prac będzie uzależniony od tego co wykonawca zastanie głęboko pod ziemią. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przejezdność tramwajowa, a więc i powrót komunikacji tramwajowej do Bronowic zostanie uzyskana z końcem września.