Komunikat archiwalny

Jazzowe brzmienie ku pamięci Jarka Śmietany

Światowe gwiazdy i młodzi gitarzyści z całego świata ponownie spotkają się na konkursie poświęconym jednemu z najwybitniejszych polskich gitarzystów jazzowych. 26 czerwca rozpocznie się Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany w Krakowie.

Jazzowe brzmienie ku pamięci Jarka Śmietany
Fot. smietanacompetition.com / materiały prasowe

Konkurs poświęcony pamięci Jarka Śmietany odbywa się co dwa lata, a jego celem jest odkrywanie młodych, utalentowanych gitarzystów jazzowych z całego świata, a także utrwalenie pamięci i popularyzacja twórczości charyzmatycznego wirtuoza gitary.

Do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu zgłoszenia nadesłali młodzi muzycy m.in. z Polski, USA, Francji, Holandii, Niemiec i Kanady.

Do przesłuchań konkursowych, które rozpoczną się w Krakowie 26 czerwca, komisja kwalifikacyjna zakwalifikowała 11 artystów. W tym gronie jest trzech Polaków oraz ośmiu artystów zagranicznych.

Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w sali koncertowej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego na ul. Basztowej 9 w dniach 26-27 czerwca.

W środę, 26 czerwca wystąpią:

 • Sher Emmett
 • Angus Quentin
 • Scholz Piotr
 • Böhlen Sebastian
 • Lee Hyunwoo
 • Zito James

W czwartek, 27 czerwca wystąpią:

 • Lopez Benjamin
 • Joray Silvan
 • Szczypka Mateusz
 • Rourke David
 • Mizeracki Jakub

Walczących o konkursowe trofea młodych artystów oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiadać będą dwaj amerykańscy giganci jazzowej gitary: wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, znany z zespołów Blood, Swat & Tears i współpracy z Milesem Davisem Mike Stern oraz pochodzący z Nowego Jorku Peter Bernstein, który obok spektakularnej kariery solowej, pojawiał się u boku takich gwiazd, jak Diana Krall, Sonny Rollins, Lee Konitz, Joshua Redman czy Jimmy Cobb. Podobnie jak przed dwoma laty, konkursowiczów oceniać również będzie polski wirtuoz gitary Marek Napiórkowski oraz ceniony pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach, profesor Karol Ferfecki. Jury obradować będzie pod przewodnictwem założyciela i dyrektora konkursu Witolda Wnuka.

Organizatorzy zapraszają również, na Koncert Galowy, który odbędzie się w sobotę, 29 czerwca, o godz. 20.00 w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego na ul. Straszewskiego 22.

Więcej informacji na smietanacompetition.com.

Jarek Śmietana:

Jarek Śmietana to jeden z najsłynniejszych polskich gitarzystów jazzowych. Debiutował u boku najjaśniejszych gwiazd, dość szybko jednak sam wpisał się do annałów historii polskiego jazzu. Charyzmatyczny bandleader (Extra Ball, Sounds), znakomity kompozytor i aranżer. Współpracował i nagrywał płyty z tuzami świata jazzu, wśród których byli m.in.: Art Farmer, John Abercrombie, Gary Bartz, Hamiet Bluiett, Eddie Henderson, Zbigniew Seifert czy Zbigniew Namysłowski. Jego muzyka nasycona była bluesem, miała ekspresję rocka i płynność bebopowej frazy. Gitara nie miała przed nim tajemnic, stając się w jego rękach narzędziem, którym przekazywał to, co grało mu w duszy.

Na polskiej scenie przez wiele lat nie miał sobie równych, co potwierdzały doroczne ankiety czytelników „Jazz Forum” – przez ponad trzy dekady Śmietana królował w nich jako najwybitniejszy polski gitarzysta jazzowy. Podziwiany był zresztą nie tylko w Polsce, goszcząc chyba na wszystkich krajowych festiwalach i imprezach jazzowych, ale również za granicą (m.in. North See, Jazz Yatra, Jazz Umbria, Reno Jazz Festival). Zyskał także popularność dzięki znakomicie układającej się współpracy ze słynnym brytyjskim skrzypkiem Nigelem Kennedym, z którym koncertował w Europie i na świecie. Zarejestrował kilkadziesiąt znakomitych płyt, w tym ponad 30 autorskich. Zmarł 2 września 2013 r. po wielomiesięcznej walce z ciężką chorobą.

Tagi: muzyka, konkurs

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także