Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Supersprawni. Teatr pacjentów uniwersyteckim szpitalu dziecięcym

Jak sprawić, by szpital stał się przyjazną i twórczą przestrzenią, a nie wyłącznie przykrą okolicznością? W piątek, 19 lipca, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym odbędzie się niezwykłe przedstawienie, w którym w aktorów wcielą się pacjenci uniwersyteckiego szpitala.

Fot. Piotr Markowski

Piątkowy pokaz poprzedzą pięciodniowe warsztaty teatralne i cyrkowe. Pod okiem artystów z Fundacji Czerwone Noski Klown w szpitalu dzieci przygotują finałowy pokaz i muzykę. Szpital zamieni się w teatr, a główny hol szpitala w teatralno‑cyrkową scenę. Wszystko to za sprawą projektu „Supersprawni”.

„Supersprawni” to projekt, który Fundacja Czerwone Noski Klown w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym realizuje po raz siódmy, a w krakowskim szpitalu po raz drugi. Sukces ubiegłorocznego wydarzenia i jego ciepłe przyjęcie przez małych pacjentów sprawił, że również w tym roku Czerwone Noski zostały zaproszone, by odczarować przestrzeń krakowskiego szpitala, zamieniając go w teatr. Na widowni zasiądą rodzice, personel placówki, a przede wszystkim dzieci z innych oddziałów szpitala.

- U nas nie ma castingów, występują te dzieci, które chcą i mogą. Bywało i tak, że dzieciom tak podobały się warsztaty, tak chciały wystąpić w wielkim finale, że mimo przepustki… wracały w niedzielę do szpitala na występ! – opowiada Michał Brańka, klown i koordynator projektu w Krakowie oraz zwycięzca plebiscytu Polskiego Radio Czwórka „Nieprzeciętni 2018”.

Fundacja Czerwone Noski Kolwn w Szpitalu projektem „Supersprawni” realizuje ideę tzw. Inclusive Theatre – Teatru Włączającego, w którym uczestniczyć może każdy chętny, bez względu na swój rodzaj niepełnosprawności. Założeniem projektu jest przekazanie mocy sprawczej w ręce małych pacjentów. Dzieci biorące udział w projekcie decydują o jego kształcie, współtworzą scenariusz spektaklu, umuzykalniają finałowy pokaz, są też głównymi aktorami na scenie. Zajęcia prowadzone z dziećmi mają także działanie terapeutyczne. Zabawa, improwizacje i gagi z udziałem klownów poprawiają samopoczucie pacjentów.

– Oderwanie dziecka od strachu i niepokoju związanego z chorobą i długotrwałym pobytem w szpitalu wspomaga leczenie – dodaje Michał Brańka.

Warsztaty teatralno-cyrkowe w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie poprowadzą artyści z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu. Spektakl finałowy odbędzie się 19 lipca o godz. 15.00 w holu głównym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-07-11
Data aktualizacji: 2019-07-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź