Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Od 100 lat na olimpijskim szlaku”

Uroczystym otwarciem wystawy plenerowej „Od 100 lat na olimpijskim szlaku” prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zainaugurował krakowskie obchody 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– Przyzwyczailiśmy się do tego, że o Krakowie mówimy jako o stolicy kultury, jako o tym mieście, gdzie się ona rodzi, rozwija, gdzie jest historyczne dziedzictwo. Zapominamy jednak zwykle o tym, że ruch olimpijski również zaczynał się w Krakowie. Tutaj powstały najstarsze kluby sportowe, takie jak Wisła, Juvenia i Cracovia. Z Krakowa wywodzą się też medaliści olimpijscy. Wielu z nich jest tu dzisiaj z nami – powiedział podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Kraków zawsze pracował nad wynikami sportowymi. W naszym mieście wybudowano najwięcej boisk i stadionów, najwięcej hal sportowych w szkołach i najwięcej basenów. Tu przygotowuje się także kadry dla sportu wyczynowego. W krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego wykształcono najlepszych krakowskich sportowców – powiedział Prezydent. – Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Wam, którzy tworzycie ten sport olimpijski w Polsce. To naprawdę wielka rzecz, o którą warto zawsze zabiegać – dodał.

W uroczystości, która odbyła się we wtorek, 3 września, na placu im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego wziął udział m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, działacze PKOl, a także wielu  sportowców, w tym olimpijczyków m.in. Jerzy Garpiel – piłkarz ręczny, olimpijczyk z Moskwy z 1980 r. oraz Tomasz Kucharski – dwukrotny złoty medalista olimpijski. 

W 1919 r. w Hotelu Europejskim w Krakowie przedstawiciele władz państwowych i działacze sportowi powołali do życia Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich (nazwa Polski Komitet Olimpijski funkcjonuje od 1925 roku). Stuletnia działalność PKOl wniosła trwały wkład do międzynarodowego ruchu olimpijskiego, a wielu polskich olimpijczyków zapisało się w historii światowego sportu. Komitet prowadzi stałą działalność w obszarach: edukacji olimpijskiej; promocji aktywności fizycznej, idei fair play, równości kobiet w sporcie, a także inicjatywy opierające się na współpracy z przedstawicielami świata sztuki.

Program obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Krakowie:

  • niedziela, 1 września–sobota, 19 października
    Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego (1919-2019) „Od 100 lat na olimpijskim szlaku” - pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
    Plenerowa ogólnodostępna wystawa wielkoformatowa prezentująca w sposób przekrojowy 100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego i polskiego ruchu olimpijskiego. W jej trakcie odbędzie się kilka lekcji edukacyjnych i warsztatów plastycznych z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych. Zaplanowano również otwarte oprowadzania kuratorskie dla mieszkańców Krakowa i turystów.
  • piątek, 11 października
    Uroczystość wręczenia medalu Kalos Kagathos w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
    Medal przyznawany jest za sukcesy w sporcie i znakomite osiągnięcia po zakończeniu kariery sportowej. Został ustanowiony w 1985 r. pod patronatem rektora UJ, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i redakcji „Tempa”.
    Konferencja „Olimpizm Polski” cz. 1 – Uniwersytet Jagielloński.
    Konferencję prowadzi prof. Józef Lipiec. Jej tematem przewodnim będzie przedstawienie całościowego obrazu najważniejszych osiągnięć wszystkich pokoleń polskiej myśli olimpijskiej, a także wkładu wszystkich dziedzin i kierunków twórczości olimpijskiej. Podsumowaniem konferencji będzie promocja książki „Olimpizm POLSKI”
  • sobota, 12 października
    Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zawiązanie Komitetu Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich w hotelu Francuskim oraz przy krypcie Lubomirskich w kościele o.o. dominikanów.
    Uroczysta sesja w Urzędzie Miasta Krakowa z przedstawicielami UMK, kierownictwa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiej Akademii Olimpijskiej, olimpijczykami, przedstawicielami środowisk sportu, kultury, nauki i sztuki.
    Konferencja „Olimpizm Polski” cz. 2 – Urząd Miasta Krakowa.
    Inne wydarzenia okolicznościowe: wieczór poezji, wernisaż plakatu, wystawa „100 książek na stulecie”.

Więcej informacji o obchodach jubileuszowych znajduje się na stronie internetowej olimpijski.pl.

 

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

 

wystawa z okazji 100-lecia PKOl

 

 

 

pokaż metkę
Autor: GRAŻYNA ROKITA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-09-03
Data aktualizacji: 2019-09-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź