„Od 100 lat na olimpijskim szlaku”
Uroczystym otwarciem wystawy plenerowej „Od 100 lat na olimpijskim szlaku” prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zainaugurował krakowskie obchody 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
– Przyzwyczailiśmy się do tego, że o Krakowie mówimy jako o stolicy kultury, jako o tym mieście, gdzie się ona rodzi, rozwija, gdzie jest historyczne dziedzictwo. Zapominamy jednak zwykle o tym, że ruch olimpijski również zaczynał się w Krakowie. Tutaj powstały najstarsze kluby sportowe, takie jak Wisła, Juvenia i Cracovia. Z Krakowa wywodzą się też medaliści olimpijscy. Wielu z nich jest tu dzisiaj z nami – powiedział podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
– Kraków zawsze pracował nad wynikami sportowymi. W naszym mieście wybudowano najwięcej boisk i stadionów, najwięcej hal sportowych w szkołach i najwięcej basenów. Tu przygotowuje się także kadry dla sportu wyczynowego. W krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego wykształcono najlepszych krakowskich sportowców – powiedział Prezydent. – Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Wam, którzy tworzycie ten sport olimpijski w Polsce. To naprawdę wielka rzecz, o którą warto zawsze zabiegać – dodał.
W uroczystości, która odbyła się we wtorek, 3 września, na placu im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego wziął udział m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, działacze PKOl, a także wielu sportowców, w tym olimpijczyków m.in. Jerzy Garpiel – piłkarz ręczny, olimpijczyk z Moskwy z 1980 r. oraz Tomasz Kucharski – dwukrotny złoty medalista olimpijski.
W 1919 r. w Hotelu Europejskim w Krakowie przedstawiciele władz państwowych i działacze sportowi powołali do życia Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich (nazwa Polski Komitet Olimpijski funkcjonuje od 1925 roku). Stuletnia działalność PKOl wniosła trwały wkład do międzynarodowego ruchu olimpijskiego, a wielu polskich olimpijczyków zapisało się w historii światowego sportu. Komitet prowadzi stałą działalność w obszarach: edukacji olimpijskiej; promocji aktywności fizycznej, idei fair play, równości kobiet w sporcie, a także inicjatywy opierające się na współpracy z przedstawicielami świata sztuki.
Program obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Krakowie:
- niedziela, 1 września–sobota, 19 października
Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego (1919-2019) „Od 100 lat na olimpijskim szlaku” - pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Plenerowa ogólnodostępna wystawa wielkoformatowa prezentująca w sposób przekrojowy 100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego i polskiego ruchu olimpijskiego. W jej trakcie odbędzie się kilka lekcji edukacyjnych i warsztatów plastycznych z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych. Zaplanowano również otwarte oprowadzania kuratorskie dla mieszkańców Krakowa i turystów. - piątek, 11 października
Uroczystość wręczenia medalu Kalos Kagathos w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Medal przyznawany jest za sukcesy w sporcie i znakomite osiągnięcia po zakończeniu kariery sportowej. Został ustanowiony w 1985 r. pod patronatem rektora UJ, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i redakcji „Tempa”.
Konferencja „Olimpizm Polski” cz. 1 – Uniwersytet Jagielloński.
Konferencję prowadzi prof. Józef Lipiec. Jej tematem przewodnim będzie przedstawienie całościowego obrazu najważniejszych osiągnięć wszystkich pokoleń polskiej myśli olimpijskiej, a także wkładu wszystkich dziedzin i kierunków twórczości olimpijskiej. Podsumowaniem konferencji będzie promocja książki „Olimpizm POLSKI” - sobota, 12 października
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zawiązanie Komitetu Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich w hotelu Francuskim oraz przy krypcie Lubomirskich w kościele o.o. dominikanów.
Uroczysta sesja w Urzędzie Miasta Krakowa z przedstawicielami UMK, kierownictwa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiej Akademii Olimpijskiej, olimpijczykami, przedstawicielami środowisk sportu, kultury, nauki i sztuki.
Konferencja „Olimpizm Polski” cz. 2 – Urząd Miasta Krakowa.
Inne wydarzenia okolicznościowe: wieczór poezji, wernisaż plakatu, wystawa „100 książek na stulecie”.
Więcej informacji o obchodach jubileuszowych znajduje się na stronie internetowej olimpijski.pl.
OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA