Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Odsłonięcie rzeźby Anny Kijowskiej w magistracie

We wtorek, 19 listopada na dziedzińcu krakowskiego magistratu została odsłonięta rzeźba Anny Kijowskiej. Uroczystość była kulminacją serii projektów, mających na celu zacieśnianie współpracy i przyjaźni Krakowa i Kijowa. W wydarzeniu wzięła udział oficjalna delegacja Kijowa – na czele z wicemerem miasta, Wałentynem Mondryjiwskim, oraz zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Rzeźba przedstawiająca Annę Kijowską – ukraińską księżniczkę, córkę Jarosława Mądrego, wychowanicę księżnej Marii Dobroniegi i przyszłą królową Francji – została zaprojektowana przez Fedira Bałandina, wykonana przez ukraińskiego artystę Konstantina Skrutyckiego i podarowana społeczności Krakowa przez Społeczną Organizację „Чотири Королеви” [Cztery królowe – przyp. red.] oraz Kijowską Miejską Administrację Państwową podczas ubiegłorocznych „Dni Kijowa w Krakowie”.

Anna Jarosławówna (Anne de Kiev), ur. ok. 1024 r., była młodszą córką kijowskiego księcia Jarosława Mądrego. W 1051 r. została wydana za mąż za króla Francji Henryka I, zostając królową Francji. Pierwszym większym przystankiem Anny w drodze do Francji był Kraków, gdzie zapragnęła ona odwiedzić swoją ciotkę – księżnę Marię Dobroniegę (żonę księcia polskiego Kazimierza I Odnowiciela). Planowana na kilka tygodni wizyta Anny Jarosławówny przerodziła się w kilkumiesięczny pobyt w Krakowie. Anna była matką króla Francji Filipa I. W historii Francji zapisała się jako prababka prawie 30 królów. Po roku 1076 informacje o niej praktycznie się urywają.

Kijowski pomnik Anny Jarosławówny został odsłonięty na skwerze przy placu Lwowskim, niedaleko ambasady Francji, w listopadzie 2016 r., w obecności m.in. ambasadora Francji na Ukrainie, dyplomatów i lokalnej społeczności. Wykonana z brązu rzeźba dla Krakowa ma niecały metr wysokości i przedstawia Annę w okresie dzieciństwa. Księżniczka jest ubrana w długą szatę, na głowie na delikatną koronę przypominającą wianek, do serca przytula księgę. Przybyła na dwór francuski z oświeconego Kijowa Anna była jedyną piśmienną osobą we francuskiej rodzinie królewskiej.

Analogiczne rzeźby – sprezentowane przez Kijów – zostały ustawione w Tuluzie (Francja) i Arlon (Belgia). Tuluza w podzięce za ten prezent wyhodowała specjalny gatunek róży o białych kwiatach, nazwany od imienia królowej – Anne de Kyiv. Sadzonki tej róży zostały teraz przekazane do Krakowa – dzięki staraniom Zarządu Zieleni Miejskiej ozdobią otoczenie rzeźby na dziedzińcu magistratu. 

Przed uroczystym odsłonięciem rzeźby wicemer Kijowa przekazał prezydentowi Krakowa okolicznościowy „Medal Kawalera Anny Kijowskiej”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-11-19
Data aktualizacji: 2019-11-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź