Komunikat archiwalny

Kino przy Dworcu Głównym

Adaptację zabytkowego budynku Dworca Głównego w Krakowie na kino – rozważają władze PKP SA. Konserwator zabytków na razie nie widzi przeszkód, zastanawia się jednak czy uda się pogodzić zaciszną salę kinową z przejazdami pociągów w sąsiedztwie.

 Kino przy Dworcu Głównym
Fot. Fot. Paweł Krawczyk

XIX-wieczny budynek ma wartość historyczną i jest wpisany do rejestru zabytków. Oznacza to, że nie mogą być przeprowadzane w nim żadne prace, bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Kino jest ciekawą  nową funkcją dla tego obiektu, choć wyzwaniem będzie tutaj takie wyciszenie budynku, żeby hałas ze stacji nie przeszkadzał w projekcji filmów. Na razie pomysłodawcy nie przedstawili mi żadnej koncepcji, jak sobie to wyobrażają  – mówi Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków w Krakowie.

Jak informuje Katarzyna Grzduk z biura prasowego Polskich Kolei Państwowych SA, sprawa kina na dworcu jest na razie jedną z koncepcji: - Aktualnie rozważamy różne sposoby zagospodarowania budynku: kino lub biura. Szczegóły są objęte tajemnicą handlową – powiedziała nam wczoraj Katarzyna Grzduk.

Miasto Kraków natomiast prowadzi obecnie inwestycję w dawnym kinie Związakowiec na Grzegórzkach. Zapomniane miejsce ma znów wrócić na mapę kulturalną miasta, tym razem jako Teatr Variete.

W budżecie miasta na 2014 rok, zabezpieczono także środki na unowocześnienie kina, które działa przy Ośrodku Kultury im. Norwida w Nowej Hucie – 200 tys. zł ma kosztować nowy projektor.

Pokaż metkę
Autor: PAULINA POLAK
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także