Komunikat archiwalny

W Krakowie sukces murowany

Jak osiągnąć sukces? Studia i pracę zaplanować w Krakowie  - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. O tym, że warto żyć w Krakowie, świadczą też rankingi organizowane w minionych latach.

W Krakowie sukces murowany
Fot. www.krakow.pl

Karierę najlepiej planować w miastach, w których przybywa mieszkańców -  a co za tym idzie – w których rosną wpływy z podatków, przybywa miejsc pracy i inwestycji, podaje GUS. Takim miastem jest Kraków.

Z raportu sporządzonego przez instytucję wynika, że  spośród największych miast ludzi przybędzie tylko w Warszawie (o 100 tys.) i w Krakowie (o mniej więcej 10 tys.). Prognoza GUS została sporządzona do 2035 roku.

Raport GUS to nie pierwsze opracowanie, który dowodzi, że warto żyć w Krakowie - świadczą o tym liczne rankingi.

Przykładowo  z przygotowanego przez ONZ rankingu World Investment Report 2011 wynika, że Kraków jest najlepszym na świecie miejscem do lokowania centrów usług dla biznesu. Kraków od kilku lat rzeczywiście cieszy się zainteresowaniem inwestorów zagranicznych, dzięki czemu powstają nowe miejsca pracy. Nasze miasto jest w szczególności miejscem ekspansji firm z branży wysokich technologii i usług około biznesowych. W branży outsourcingu i centrów usług wspólnych działa ponad 50 firm, w których pracę znalazło ponad 16 tysięcy osób.

Nasze miasto znalazło się także w czołówce ubiegłorocznego rankingu jakości życia w polskich miastach przeprowadzonym przez tygodnik „Przekrój”.  W zestawieniu wzięto pod uwagę kilkadziesiąt kategorii z zakresu infrastruktury, gospodarki komunalnej, edukacji, lecznictwa, sądownictwa, kultury i środowiska.

Kraków zdobył też  Tytuł „Dobry Polski Samorząd 2010” przyznany w rankingu Powiatów i Gmin organizowanym przez Związek Powiatów Polskich. Samorządy sklasyfikowane w tym rankingu oceniane były przez ekspertów według kilkudziesięciu kryteriów zgrupowanych w ośmiu grupach tematycznych. Były wśród nich działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego, działania promocyjne czy promocja rozwiązań proekologicznych.

Badanie przeprowadzone w 2008 roku przez dziennik „Rzeczpospolita” potwierdza z kolei, że Kraków jest postrzegany przez Polaków jako najbardziej atrakcyjne miasto w którym chcieliby zamieszkać. (KS).

Pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także