Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

1000 pierwszych dni dla zdrowia

Dziś (16 kwietnia, środa) w godzinach 11:00 – 13:00 w Hotelu Miodosytnia na Kazimierzu, przy ul. Świętego Wawrzyńca 6, odbędzie się konferencja inaugurująca projekt „1000 pierwszych dni dla zdrowia".

Konferencja poświęcona jest żywieniu kobiet w ciąży oraz niemowląt i małych dzieci, a skierowana do rodziców, przedstawicieli żłobków, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, których działania koncentrują się na opiece nad dziećmi w tym szczególnym okresie ich życia.

W programie konferencji:

11:00 – rozpoczęcie konferencji, powitanie gości

  • Marzena Paszkot – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny
  • Beata Ciepła – Przewodnicząca Rady Banku Żywności w Krakowie

11.15 – 13.00 - wystąpienia ekspertów

  • Prezentacja Fundacji NUTRICIA i Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia" Jarosław Lepka, Członek Zarządu Fundacji NUTRICIA
  • Prawidłowe żywienie niemowląt kluczem do zdrowia w dorosłym życiu dr inż. Mirosław Pysz
  • Wpływ diety kobiety ciężarnej oraz diety dziecka na jego prawidłowy rozwój Dr Agnieszka Kozioł – Kozakowska
  • Prezentacja celów i założeń projektu realizowanego w Krakowie w ramach Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia" Justyna Liptak, koordynator projektu – Banku Żywności w Krakowie
  • Dyskusja.

Celem projektu jest edukacja kobiet w ciąży oraz rodziców w zakresie zasad prawidłowego odżywiania dzieci do lat 3. Projekt realizowany jest w ramach programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia" stworzonego przez Fundację NUTRICIA. Odbiorcami projektu realizowanego przez Bank Żywności w Krakowie będą głównie rodziny ubogie, zagrożone wykluczeniem społecznym – to wśród tej grupy problem powielania złych nawyków żywieniowych jest największy. Projekt realizowany będzie do listopada 2014 r.

1000 pierwszych dni to czas, w którym mamy realny wpływ na jakość życia dziecka teraz i w przyszłości. Dzięki prawidłowemu żywieniu programujemy zdrowie dziecka na kolejne lata życia. Niestety, w Polsce dzieci nie są żywione prawidłowo. Badanie zrealizowane przez Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA pt. „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce" pokazało liczne błędy żywieniowe oraz złe nawyki: większość dzieci spożywa za mało produktów mlecznych oraz warzyw i owoców, a zbyt dużo mięsa i wędlin. Wśród badanych dzieci 80% z nich miało dietę z niedoborami wapnia i witaminy D, 90% spożywało w nadmiarze sól, natomiast u 80% w diecie występował nadmiar cukru. 

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-04-15
Data aktualizacji: 2014-04-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź