Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

KRAKÓW DLA TURYSTY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

„Przewodnik po Krakowie dla turysty z niepełnosprawnością” jest kompendium wiedzy na temat dostępności różnych obiektów dla turystów z niepełnosprawnościami. II edycja została rozszerzona o trasę Nowa Huta i została wydana w 4 wersjach językowych. Dodatkowo powstała turystyczna aplikacji mobilna w języku polskim.

Fot. Kraków Bez Barier

„Przewodnik po Krakowie dla turysty z niepełnosprawnością” to użyteczny informator o najciekawszych miejscach i obiektach turystycznych Krakowa, a jednocześnie o ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, słuchu oraz wzroku. Znajdujące się w nim opisy dostępności mają formę uniwersalnych piktogramów.

Wersja drukowana

Przewodnik został opublikowany w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej i rosyjskiej.

Publikację w wersji papierowej można otrzymać bezpłatnie w Referacie ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa (ul. Dekerta 24), a także w miejskich punktach informacji turystycznej.

Poniżej zamieszczamy wszystkie wersje językowe w formacie PDF:

PDFPrzewodnik po Krakowie dla turysty z niepełnosprawnością

PDFTourist Guide for Persons with disabilities

PDFGuide de Cracovie pour les Touristes handicapes

PDFПутеводитель по Кракову для туриста с инвалидностью

Aplikacja mobilna

Turystyczna aplikacja mobilna w języku polskim została stworzona z myślą o turystach niepełnosprawnych, którzy poszukują kompleksowej, przekazanej w przystępny i ciekawy sposób informacji na temat Krakowa. Aplikacja została wykonana na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa.

Atrakcje turystyczne Krakowa zostały pogrupowane w dziewięć tras, stanowiących propozycję zwiedzania według konkretnego klucza. Wybraną trasą poprowadzi użytkownika ślad GPS. Ulubione miejsca i trasy można przechowywać w schowku ("Planer").

Moduł „Informacje” pozwala zdobyć podstawową wiedzę na temat Krakowa, jego historii, ciekawostek z życia miasta, a także współczesnego funkcjonowania dawnej stolicy Polski.

W module „Miejsca” można łatwo wyszukać opis, zdjęcie oraz informacje teleadresowe na temat konkretnego obiektu. Baza obiektów została podzielona na trzy części: w zakładce „Zwiedzanie” znajdują się opisy krakowskich zabytków oraz terenów zielonych; „Oferta kulturalno-rozrywkowa” zawiera bazę krakowskich muzeów, teatrów oraz innych miejsc dających możliwość spędzenia wolnego czasu w ciekawy sposób; moduł „Informacje praktyczne” prezentuje hotele i lokale gastronomiczne, a także szereg praktycznych wskazówek pomocnych turyście niepełnosprawnemu podczas pobytu w Krakowie.

Z myślą o osobach z dysfunkcją narządu ruchu zamieszczono informacje o wypożyczalniach wózków inwalidzkich, taksówkach dla osób niepełnosprawnych czy też o tym, gdzie osoby poruszające się na wózkach znajdą przystosowaną dla siebie toaletę, aptekę, sklep spożywczy. W przewodniku zamieszczone są również informacje o środkach transportu, placach targowych, parkingach strzeżonych, statkach wycieczkowych i wielu innych. Znajduje się tu również lista najważniejszych imprez cyklicznych, odbywających się w Krakowie, oraz kalendarium aktualnych wydarzeń.

pokaż metkę
Autor: Beata Schechtel-Mączka
Osoba publikująca: Paulina Szewczyk
Podmiot publikujący: Bez barier
Data publikacji: 2017-01-10
Data aktualizacji: 2023-02-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź