Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs Kraków bez barier 2018 rozstrzygnięty

W środę, 20 marca podczas uroczystej gali w Karcher Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych poznaliśmy laureatów XII edycji konkursu „Kraków bez barier”, zorganizowanego przez Urząd Miasta Krakowa w nowej formule. W wydarzeniu wziął udział zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig. Konkurs architektoniczny „Kraków bez barier” to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce. Od 12 lat promowane są w Krakowie osoby, instytucje i firmy, które świadomie ułatwiają funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym, przynosząc pomoc i ulgę tym, dla których codzienność jest trudniejsza.

- Kraków chce być miastem, które nie stawia barier dla swoich mieszkańców, ani architektonicznych, ani żadnych innych. Stąd między innymi nowa idea konkursu w jego 12. edycji. Podczas gali nagrodzimy i wyróżnimy osoby, firmy, zespoły badawcze, które swoimi działaniami sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście staje się bardziej komfortowe, lepsze i wygodniejsze – powiedział zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.

Za rok 2018 w konkursie zgłoszonych zostało 39 nominacji we wszystkich kategoriach. Jury konkursowe wybrało ośmiu laureatów nagród, przyznało cztery wyróżnienia, a także ustanowiona została jedna nagroda specjalna. Dodatkowo spośród partnerów karty Kraków dla Rodziny „N” jury konkursu dokonało wyboru najlepszej firmy, wspierającej program oraz wyróżniona została firma w tej kategorii.

W kategorii „Budownictwo dostępne, obiekty użyteczności publicznej” nagrodę główną otrzymało Akademickie Centrum Kultury Klub Studio przy ul. Budryka. Nagrodę specjalną otrzymała Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Wyróżnienie przyznano Centrum Obsługi Mieszkańców Wodociągów Miasta Krakowa.

W kategorii „Budownictwo dostępne, obiekty i przestrzenie zabytkowe” nagrodą główną uhonorowane zostało Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa.  

Nagrody otrzymali twórcy innowacyjnych projektów badawczych (kategoria „Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze”). Akademia Górniczo-Hutnicza odebrała nagrody za projekt „Otoimplant” (nowoczesna proteza laryngologiczna o właściwościach bakteriobójczych) oraz technologię „Ultrahaptic”. To urządzenie generujące fale dźwiękowe, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące mogą poczuć trójwymiarowy kształt.

W kategorii „Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami” nagrodą został uhonorowany program Kraków dla Rodziny „N”.  Kraków jako jedno z pierwszych miast w Polsce uruchomił w listopadzie 2017 r. program adresowany do rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, a od 2018 r. również do rodzin z dorosłymi dziećmi z niepełnosprawnościami. Już ponad 8 tysięcy osób korzysta z różnych ulg i uprawnień. Jest możliwe także dzięki pozyskanym partnerom.

Nagrodę za najciekawsze wydarzenie, którego głównym celem jest wspólna integracja oraz zwiększenie świadomości środowisk akademickich na temat zagadnień związanych z niepełnosprawnością otrzymały Krakowskie Dni Integracji. Koordynatorem wydarzenia jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Dzielnicowe Pośrednictwo Osobom Niepełnosprawnym i Starszym. Projekt finansowany jest ze środków Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony w ramach dzielnicowego budżetu obywatelskiego. Jego celem jest łączenie wolontariuszy z osobami niepełnosprawnymi i starszymi, które oczekują pomocy w drobnych zakupach, czytaniu książek i gazet, kontaktu z lekarzem i urzędami, spacerem oraz innych drobnych usługach. Wyróżnienie otrzymał także 3rd IBSA Blind Football Euro Challenge Cup 2018 za wydarzenie dla Fundacji Na Rzecz Rozwoju Kultury Fizycznej „Nie widząc przeszkód”.

W ramach konkursu wybrano również „Osobowość roku”, co oznacza że statuetka Herkulesa przyznana została osobie promującej Kraków w Polsce i na świecie, szczególnie zaangażowanej w rozwiązywanie trudności osób z niepełnosprawnością. Nagrodę otrzymał pan Piotr Pogon. Od prawie 35 lat zmaga się z chorobą nowotworową. Jednocześnie inspiruje, motywuje, pomaga. Pracował dla wielu Fundacji (m.in. Anny Dymnej, Jaśka Meli). Doradza młodym ludziom w ramach konsultacji dla sektora pozarządowego. Działa jako trener fundraisingu, konsultant CSR & NGO, animator charytatywny, prelegent motywacyjny. Zdobywca Mount Kenia, Kilimandżaro, Elbrusa i Aconcagui, Denali. Pierwszy człowiek na świecie, który bez płuca ukończył Ironmana. Zwycięzca Travellera za Wyczyn Roku 2011. Dwa lata temu została zarejestrowana Fundacja Piotra Pogona Drabina. Jej dekalog rozpoczyna się od słów: „Niepełnosprawny nie znaczy słaby i wykluczony”. Doskonale wie, że bariera niejedno ma imię. Jednak w różnych częściach świata pokazuje, że ona bardziej tkwi wokół nas a nie w niepełnosprawności.

Wybrana została także firma, która najpełniej wspiera krakowską kartę rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem. Statuetka Hermesa trafiła do Muzeum Narodowego w Krakowie. Wyróżnienie otrzymała Handlowa Spółdzielnia Jubilat.

 

GALERIA ZDJĘĆ

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Wójcik
Podmiot publikujący: Bez barier
Data publikacji: 2019-03-21
Data aktualizacji: 2019-03-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź