Gwiazdy siatkówki w Kraków Arenie
To będzie szalony tydzień w Kraków Arenie. Od 31 sierpnia do 7 września siatkarze Włoch, USA, Iranu, Francji, Belgii, i Portoryko rozegrają w największej w Polsce hali widowiskowo-sportowej 15 meczów mistrzostw świata.
Grupa D FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 jest zdaniem ekspertów najmocniejsza, co gwarantuje atrakcyjne widowiska. Świadczy o tym również duże zainteresowanie tymi spotkaniami, choć w Krakowie podczas MŚ nie zobaczymy w akcji Polaków.
Mieliśmy jednak kilka okazji do oglądania w Kraków Arenie spotkań biało-czerwonych: 20 czerwca w Lidze Światowej z Brazylią, kiedy padł rekord frekwencji tegorocznej edycji tych rozgrywek (15 250 widzów!), oraz od 16 do 18 sierpnia podczas XII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera z Bułgarią, Chinami i Rosją.
Już pod koniec tego tygodnia przyjedzie do podwawelskiego grodu wspomnianych na wstępie sześć zespołów, wśród nich te najbardziej utytułowane – reprezentacje Włoch i USA. W historii mistrzostw świata, zapoczątkowanej turniejem w Pradze w 1949 r., zarówno Włosi jak i Amerykanie, mają szczególne miejsce. To właśnie ekipa USA w 1986 r. we Francji przerwała hegemonię drużyn z Europy Środkowo-Wschodniej, pokonując w paryskim finale ZSRR. Z kolei Włosi w latach 1990–1998 zdobyli trzy razy z rzędu złote medale.
Do budowania siatkarskiej potęgi Italii w dużym stopniu przyczynili się Polacy, szczególnie nieżyjący już niestety Aleksander Skiba, świetny zawodnik i znakomity szkoleniowiec oraz autorzy największych sukcesów naszej siatkówki z Edwardem Skorkiem i Tomaszem Wójtowiczem na czele, którzy we włoskich klubach skutecznie popularyzowali tę dyscyplinę sportu. Dziś w zespole Azzurrich czołowe role odgrywają synowie znanych przez laty zawodników: Polak Michele (Michał) Baranowicz, Chorwat Dragan Travica i Rosjanin Ivan Zaytsev (Iwan Zajcew). Włosi po lipcowym Final Six Ligi Światowej we Florencji trenowali na zgrupowaniu w Cavalese, budowali także formę w towarzyskich meczach z Niemcami, Serbią i Brazylią. W Krakowie wybrańcy Maura Berruta mają się pojawić w piątek, 29 sierpnia.
Stolica Toskanii okazała się bardzo szczęśliwa dla Amerykanów. 20 lipca zostali tam triumfatorami tegorocznej edycji Ligi Światowej po zwycięstwie nad Brazylią 3-1. Asami w talii 42-letniego selekcjonera Johna Sperawa są: Matthew Anderson, Taylor Sander, David Lee i Maxwell Holt. Ważne ogniwa to Sean Rooney, Micah Christenson. W szerokiej kadrze jest również bliski sercom sympatyków Asseco Resovii Paul Lotman.
Szybkie postępy czynią Irańczycy, ich udział w Final Six Ligi Światowej i czwarta lokata we Florencji stanowią dobry prognostyk przed startem w MŚ. Umiejętności utalentowanych graczy szlifował wybitny argentyński trener Julio Velasco, ale na początku 2014 r. postanowił wrócić do rodzinnego kraju i przejąć jego drużynę narodową. Propozycję pracy w Teheranie przyjął mistrz olimpijski z Sydney (2000), a obecnie zdolny szkoleniowiec Serb Slobodan Kovač.
Nie tylko dlatego że Stephane Antiga prowadzi reprezentację Polski, na wyrazy sympatii w Kraków Arenie będą mogli liczyć Francuzi. Od wielu lat demonstrują ciekawą siatkówkę, mają spore osiągnięcia, są chętnie zatrudniani przez zagraniczne kluby, także z naszej PlusLigi. Ostatnio do polskich rozgrywek dołączył Nicolas Marechal – w PGE Skrze Bełchatów, wcześniej grali u nas m.in. sam Antiga czy Antonin Rouzier.
Walkę o awans do drugiej rundy MŚ (z każdej z czterech grup kwalifikują się cztery spośród sześciu zespołów) zapowiadają Belgowie. Dla „Czerwonych Smoków" („Red Dragons") najważniejszymi sprawdzianami były występy w Lidze Światowej.
Najdłuższą drogę eliminacyjną musieli przejść Portorykańczycy, przepustki na Mundial w Polsce zapewnili sobie dopiero w barażowym turnieju strefy Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (NORCECA). Ikoną zespołu jest bez wątpienia urodzony w Nowym Jorku 36-letni Hector Soto – najlepiej punktujący siatkarz MŚ 2006. W swojej bogatej karierze Sportowej występował w klubach Belgii, Włoch, Japonii i Turcji.
FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 odbędą się w sześciu miastach: Warszawie (na Stadionie Narodowym 30 sierpnia mecz otwarcia Polska – Serbia), Wrocławiu (grupa A – Polska, Serbia, Argentyna, Wenezuela, Kamerun, Australia), Katowicach (grupa B – Brazylia, Niemcy, Finlandia, Kuba, Korea Płd, Tunezja), Gdańsku (grupa C – Rosja, Kanada, Meksyk, Bułgaria, Chiny, Egipt), Krakowie (grupa D). Gospodarzami spotkań drugiej rundy będą: Łódź, Bydgoszcz, Katowice i Wrocław, trzeciej – Katowice i Łódź. Półfinały i finał zostaną rozegrane w katowickim Spodku, a spotkanie o 5. miejsce w łódzkiej Atlas Arenie.
Terminarz grupy D w Kraków Arenie
31 sierpnia (niedziela)
13.00 Włochy – Iran
15.30 Belgia – USA
20.15 Portoryko – Francja
2 września (wtorek)
13.00 USA – Iran
16.30 Belgia – Portoryko
20.15 Francja – Włochy
4 września (czwartek)
13.00 Portoryko – USA
16.30 Iran – Francja
20.15 Włochy – Belgia
6 września (sobota)
13.00 USA – Francja
16.30 Belgia – Iran
20.15 Portoryko – Włochy
7 września (niedziela)
13.00 Francja – Belgia
16.30 Iran – Portoryko
20.15 Włochy – USA