Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekendowy rozkład jazdy

Święto rynkowych podziemi, spektakle dla najmłodszych, i dla tych trochę starszych, premierowe seanse – oto, co czeka nas w ten weekend. Zapraszamy więc do spędzenie intensywnego i ciekawego końca tygodnia. A na rozgrzewkę: konkursy! Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że nie można się nudzić w styczniowy weekend w Krakowie?

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w związku z obchodami 70. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod okupacji niemieckiej przygotowało specjalną wystawę „Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków". Od 18 stycznia możemy oglądać ją w oddziale MHK Fabryka Emalia im. Oskara Schindlera. Wystawa przedstawia mit manewru, który rzekomo miał ocalić Kraków od wojennej pożogi, a który miał być specjalnie przygotowany, aby podkreślić trwałość przyjaźni polsko-radzieckiej. Z ekspozycji dowiemy się więc jak wyglądało odbijanie Krakowa z rąk niemieckich oraz jak zręcznie działała komunistyczna propaganda.
Jeśli chcecie poznać historię, która rozegrała się 70 lat temu na terenach naszego miasta, a jej skutki możemy obserwować do dziś, odpowiedzcie prawidłowo na pytanie: Jak nazywał się generał Armii Czerwonej, który dowodził walkami o Kraków? Odpowiedzi prosimy przysyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem FABRYKA, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Zobacz więcej

Podziemia Rynku, to jedna z największych atrakcji w naszym mieście. Wystawa, która znajduje się kilka metrów pod jednym z największych placów miejskich średniowiecznej Europy prezentuje czasy rozwoju i największej świetności miasta. Możemy podziwiać unikatowe zabytki takie jak pozostałości średniowiecznych wodociągów miejskich, wagi handlowej z XV wieku, czy unikatowy, ważący 693 kg bochen ołowiu z certyfikatem z czasów Władysława Łokietka. Wszystko to wzbogacone o doskonałe rekonstrukcje oraz nowoczesne prezentacje multimedialne. W święto oddziału, w niedzielę (25.01). zatytułowane „Drążenie miasta". Tego dnia pracownicy muzeum zapraszają na zajęcia kreatywne dla dzieci, ciekawe spotkania i wykłady oraz zwiedzanie wystawy w towarzystwie archeologa i przewodnika.
Aby zdobyć zaproszenia do oddziału MHK Podziemia Rynku, wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Władysław Łokietek tłumiąc bunt krakowskiego wójta, przyczynił się do wzmocnienia znaczenia rady miejskiej i rozwoju miasta. Jak nazywał się ów wójt oraz w którym roku miało miejsce to wydarzenie? Odpowiedzi prosimy przysyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem RYNEK, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Zobacz więcej


W czwartek (22.01, godz. 11.30) Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na żywą lekcję folkloru związaną okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku w wykonaniu góralskich zespołów „Hamernik" i „Mali Hamernicy", czyli „Jasełka po górlasku". Wykonawcy przedstawią góralskie kolędy, obrzędy świąteczne, prezentując się w pięknych, tradycyjnych strojach. Jeśli już tęsknicie za świątecznym klimatem, napiszcie do nas na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem JASEŁKA, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).

Natomiast w niedzielę (25.01, godzinie 18.00) w NCK odbędzie się „Uroczysty koncert dla uczczenia pamięci Pani Profesor Janiny Strzembosz". Koncerty poświęcone pamięci wybitnej choreografki, pedagoga, a także wykładowcy Państwowej Szkoły Dramatycznej czy Instytutu Choreograficznego w Zawodowej Szkole Choreograficznej, odbywają się już od ponad 20 lat. Na scenie NCK wystąpią m. in.: Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA, Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIACY czy krakowska Szkoła Baletowa. Przygotowaliśmy dla was zaproszenia na to wydarzenie! Wystarczy napisać do nas na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem KONCERT, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Zobacz więcej


Od soboty (24.01) Kino Pod Baranami zaprasza nas projekcje najciekawszych obrazów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie (IFFR). Jednemu z najciekawszych i najbardziej znaczących wśród filmowych festiwalów w tej edycji patronuje IFFR Live. Widzowie w różnych krajach Europy będą mogli obejrzeć pięć festiwalowych premier, zaś filmy zostaną wyświetlone w tym samym czasie. Natomiast po seansach zaplanowano spotkania z twórcami. Filmowi pasjonaci, dzięki najnowszym technologiom będą mieli możliwość zadawania pytań za pośrednictwem Twitter (#livecinema). Wydarzenie potrwa do środy (28.01). Wszystkich chętnych do obejrzenia jednej z premier, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie! Zwycięzca nagrodzony zostanie podwójnym zaproszeniem na wtorkowy seans (27.01). Należy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Która raz odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie (IFFR)? Odpowiedzi prosimy przysyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem KINO, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Zobacz więcej


Loch Camelot zaprasza na sobotnie spotkanie (24.01, godz. 17.00) ze sztuką „Tuwim, czyli 5 minut Woźnej". Jest to monodram Beaty Malczewskiej, który przez żartobliwe wiersze i piosenki opowiada o domniemanym romansie poety z tytułową panią Woźną.

A o godzinie 20.00 na deskach teatru Loch Camelot pojawią się aktorzy w sztuce pt. „CHODU I HOP!". Jest to spektakl przeznaczony dla widzów nieco doroślejszych, w zabawny sposób komentujący nasze narodowe wady i zalety. Jeżeli chcecie wybrać się na któreś z przedstawień piszcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem LOCH, prosimy też o podanie imienia i nazwiska oraz tytuł wybranego przedstawienia).
Zobacz więcej


O swoich widzach nie zapomina Teatr Barakah. W sobotę (24.01, godz. 22.00), przy ulicy Szerokiej 6, będziemy mogli obejrzeć sztukę pt. „Martwe wesele". Przedstawienie opowiada o relacjach między ludzkich, o ich obecnym oziębieniu. Sztuka zarzuca nam, że zatraciliśmy, oby nie bezpowrotnie, umiejętności komunikacji i współżycia. Dlatego akcja przedstawienia, które dzieje się gdzieś na pograniczu życia i śmierci, idealnie dopełnia całość wymowy „Martwego wesela". A, jeśli chcecie zdobyć zaproszenia na sobotnią inscenizację, wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywa się autorka sztuki „Martwe wesele"? Odpowiedzi prosimy przysyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem BARAKAH, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Zobacz więcej


A my, nie zapominamy o naszych najmłodszych czytelnikach. W niedzielę (25.01, godz. 14.00) na deskach Teatru Nowego będziemy mogli zobaczyć przedstawienie pt. „Ptaki - Dziwaki". – „Ptaki-Dziwaki" to bajka o wolności i tolerancji. O tym, że każdy z nas jest inny, każdy ma coś koślawego i coś wyjątkowego. Powinniśmy tę wyjątkowość pielęgnować w sobie i podsycać w innych, bo gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, świat byłby niezwykle ponurym miejscem. – to słowa Patrycji Nowak, autorki sztuki. Jeśli chcecie sprawić miły prezent swoim podopiecznym, napiszcie do nas na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem NOWY, prosimy też o podanie imienia i nazwiska).
Zobacz więcej

pokaż metkę
Autor: Damian Żelezik
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2015-01-21
Data aktualizacji: 2015-01-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź