Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czas na filmowy Kraków

Zanim odpadną emocje po oscarowej gali, zapraszamy na spacer po filmowym Krakowie, bo także w tej dziedzinie nasze miasto ma wiele do zaoferowania. Tutaj nagrano sceny do kilkudziesięciu filmów, a międzynarodowe festiwale przyciągają gwiazdy kinematografii z różnych zakątków świata. I na tym z pewnością się nie skończy. – To jest bardzo klimatyczne polskie Hollywood – mówi reżyserka Magdalena Piekorz.

Kraków od dawna zajmuje ważne miejsce na filmowej mapie Polski. Steven Spielberg kręcił tu „Listę Schindlera", Jerzy Stuhr „Spis cudzołożnic", Juliusz Machulski „Vinci", Wojciech Jerzy Has realizował część zdjęć do „Rękopisu znalezionego w Saragossie" i „Sanatorium pod Klepsydrą", wreszcie Andrzej Wajda w „Weselu" czy „Człowieku z marmuru" , uczynił Kraków jednym z „bohaterów"... Lista tytułów jest znacznie dłuższa. Obecnie trwają zdjęcia do filmu „Tłumaczenie ciszy", który opowie o jednym z najważniejszych polskich poetów - Ryszardzie Krynickim. Premiera zaplanowana jest na 2016 rok.

Historyczne miasto, pełne zabytków i osobowości, tętniące życiem i wyjątkową atmosferą, może zamienić się w niepowtarzalny plan filmowy. – Namawiam do odkrywania Krakowa przez filmowców, aktorów – mówi Jan Peszek. Także inni reżyserzy i aktorzy, widzą w Krakowie i Małopolsce wielki potencjał:

 

 

Filmowy świat Krakowa to także międzynarodowe festiwale, które promują Kraków i sztukę dużego ekranu. Jednym z nich jest np. Festiwal Muzyki Filmowej, największe tego typu wydarzenie w Polsce i czwarte – poza Ubedą, Teneryfą i Gandawą - w Europie. FMF prezentuje nie tylko znakomite dzieła muzyczne, ale również filmy, do których powstały (m.in.: Władca Pierścieni, SpiderMan, Matrix, Pachnidło, Wielki Błękit, Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok, i in.). Gości wybitnych reżyserów i cenionych kompozytorów muzyki filmowej. Dotychczas zaproszenie na przyjęli m.in.: Jan A.P. Kaczmarek, Tan Dun, Eric Serra, Reinhold Heill, Johny Klimek, Tom Tykwer, Diego Navarro.


Wśród innych wydarzeń filmowych, które odbywają się cyklicznie w Krakowie, są także m.in. Festiwal Filmów Dokumentalnych Muzyka i Świat, Krakowski Festwial Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dziecięcych „Galicja", Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda & Anima" oraz Festiwal Off Plus Camera, który prezentuje modne kino gwiazdy z całego świata i niezależne brzmienie. Do tej pory, podczas siedmiu edycji, zobaczyło go ponad 100 tysięcy widzów. Off Plus Camera to również konkursy. Festiwalowe nagrody są jednymi z najwyższych na świecie. O 100 000 USD (Krakowską Nagrodę Filmową) walczy 12 obrazów, 100 000 PLN - Polski Noble Filmowy - to nagroda przeznaczona dla rodzimych produkcji.


To jednak nie wszystko. Stolica Małopolski to także miejsce przygotowane pod względem logistycznym na filmową produkcję. W strukturach Krakowskiego Biura Festiwalowego działa Kraków Film Commission, wspierająca filmowców w organizacji planu filmowego, np. przy uzyskiwaniu wszelkich wymaganych zezwoleń, a także dostępie do lokacji publicznych na terenie całego regionu. KFC pomaga partnerom również na wcześniejszych etapach produkcji m.in. w znalezieniu odpowiednich lokacji filmowych, udostępnianiu dla potrzeb ekip filmowych obiektów znajdujących się na terenie miasta. Dodatkowym atutem Krakow Film Commission, jest możliwość dofinansowania produkcji filmowej zlokalizowanej w Małopolsce za pośrednictwem Regionalnego Funduszu Filmowego, którego operatorem jest również KBF.


Odkąd kiedy parę lat temu powstało Alvernia Studio, Małopolska może również pochwalić się nowoczesnym studiem filmowym, dodatkowo pierwszą powojenną nie państwową wytwórnią filmową. W studiu produkowane są filmy fabularne, filmy reklamowe, projekty muzyczne, oraz gry komputerowe. Alvernia Studios już uchodzi za jedno z najbardziej obiecujących studiów filmowych i jest porównywane do innych słynnych europejskich wytwórni.


Także w ubiegłym tygodniu w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego został powołany Krakowski Klaster Filmowy. Celem Klastra jest integracja środowiska filmowego i stworzenie platformy wspólnych działań na rzecz kinematografii. Twórcom zależy na rozwoju rynku filmowego, telewizyjnego, multimedialnego Małopolski. Oprócz promocji regionu, klaster będzie podejmował działania na rzecz kształcenia i doskonalenia kadry poprzez organizację szkoleń, seminariów, warsztatów, doradztwa (np. prawnego, technologicznego), spotkań i wykładów ze znanymi osobistościami ze świata filmu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.film-commission.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2015-02-24
Data aktualizacji: 2015-02-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź