Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekendowy rozkład jazdy

W ten weekend, w Krakowie, też nie będzie można się nudzić. Teatralne przedstawienia oraz preludium 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena to wydarzenia, które gorąco polecamy. Zapraszamy też do naszych konkursów!

Na sobotni i niedzielny wieczór zaprasza Loch Camelot! W sobotę (14.03, godz. 20.00) na deskach teatru pojawią się aktorzy w sztuce pt. „CHODU I HOP!". Jest to spektakl przeznaczony dla widzów nieco doroślejszych, w zabawny sposób komentujący nasze narodowe wady i zalety.

Natomiast w niedzielę (15.03, o godz. 18) będziemy mogli obejrzeć przedstawienie zatytułowane "Tuwim, czyli 5 minut Woźnej". Jest to monodram Beaty Malczewskiej, który przez żartobliwe wiersze i piosenki opowiada o domniemanym romansie poety z tytułową panią Woźną.


Na swoje niedzielne spektakle zaprasza Teatr Barakah.

Na scenie przy ul. Paulinskiej 26 o godz. 19.00 aktorzy zaprezentują nam sztukę pt. „Hotel Kijów". Spektakl jest pracą studentów i absolwentów krakowskiej PWST.To tekst, który powstał w ramach zajęć z dramaturgii z prof. Olgą Katafiasz. To kompilacja fragmentów współczesnych ukraińskich powieści i esejów („Moscoviady" i „Diabeł tkwi w serze" J.Andruchowycza, „Niezwykłych" i „Z tego można by zrobić kilka opowieści" T.Prochaśki, „Depeche Mode" S.Żadana oraz „Siomgi" S.Andruchowycz). Wątki z powieści zaadaptowano w historię o ukraińskich twórcach, którzy zaproszeni do hotelu – domu pracy twórczej w podziemiach Kijowa przez tajemniczego mecenasa, muszą zmierzyć się z tym, co oznacza wolność i potrzeba tworzenia. W podziemnym hotelu są bezpieczni, oddzieleni od tego, co dzieje się aktualnie na Ukrainie (sytuacja zaczyna się zimą, w okolicach wydarzeń na Majdanie). Jednak to bezpieczne schronienie może oznaczać pułapkę – próbę przejęcia kontroli nad ich twórczością. Jest to zarówno wypowiedź na temat tego, co dzieje się obecnie na Ukrainie, jak i uniwersalna opowieść o konieczności wypowiadania własnej opinii niezależnie od warunków.

Również o godz. 19.00 scena przy ul. Szerokiej 6 zaprasza nas na „Jednorękiego ze Spokane" Martina McDonagh'a. To czarna komedia o kryminalnym zacięciu. Akcja ma miejsce w małym, zapuszczonym, amerykańskim hotelu, zapomnianym przez świat, który fanom kina z pewnością skojarzy się z klimatem filmów Jima Jarmuscha. Nie ma tu dobrych ani złych postaci. Bohaterowie są wieloznaczni, nie dają się łatwo zaszufladkować, a przez to stają się jeszcze bardziej wyraźni na tle czarno-białej scenografii. Marilyn i Toby to kolejna wariacja na temat Bonnie i Clyde'a. Licząc na zysk, przychodzą do jednorękiego mężczyzny, twierdząc, że posiadają jego dłoń zaginioną przed 27 laty. Okazuje się jednak, że nawet najbardziej zdesperowany poszukiwacz ręki nie da sobie wmówić, że mała i czarna ręka Aborygena należała kiedyś do niego...


Już we wtorek (17.03) rozpocznie się krakowska odsłona 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Choć Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena od 11 lat odbywa się w Warszawie, niepisaną tradycją jest rozgrywający się co roku właśnie w Krakowie uroczysty prolog tej międzynarodowej imprezy. Tegoroczna edycja będzie jednak wyjątkowa, bo w programie znalazło się aż pięć koncertów. Krakowscy melomani nie będą już mogli narzekać na brak artystycznych wydarzeń z najwyższej półki.

Jak co roku Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena rozpocznie się w Krakowie od otwarcia wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej (17 marca, godz. 12:00). Uroczystości towarzyszyć będzie recital młodej krakowskiej pianistki Julii Kociuban, w której wykonaniu usłyszymy Sonatę Es-dur op. 27 nr 1 „Quasi una fantasia" Beethovena oraz Sonatę fortepianową h-moll op. 58 Fryderyka Chopina.

W środę i czwartek (18, 19 marca) miłośników klasyki czekają dwa występy rozchwytywanego amerykańskiego zespołu kameralnego - Alexander String Quartet. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach artyści zaprezentują kwartety smyczkowe Dymitra Szostakowicza, Mozarta i Beethovena (wieczór pierwszy), a także Beethovena i Brahmsa (wieczór drugi). Oba koncerty rozpoczną się o godz. 19:30. Ale to nie koniec krakowskich spotkań z podziwianym na najważniejszych scenach koncertowych świata zespołem.

Krakowską odsłonę 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena zakończy występ Filharmonii Czeskiej, uważanej za jedną z najwspanialszych orkiestr symfonicznych Europy.Pod dyrekcją maestro Jiříego Bělohlávka artyści wykonają „Memorial to Lidice" H. 296 Bohuslava Martinu, Fantazję g-moll na skrzypce i orkiestrę op. 24 Josefa Suka oraz VII Symfonię d-moll op. 70 Antonina Dvoraka. Solistą wieczoru będzie Josef Špaček (skrzypce). Koncert odbędzie się 26 marca o godz. 19:30 w Filharmonii Krakowskiej.

 

KONKURS!

Na każde z powyższych wydarzeń mamy do rozdania specjalne zaproszenia. Wystarczy wysłać odpowiedź na pytanie: Co miała upamiętniać pierwsza edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena? Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z podanym w temacie wiadomości tytułem wydarzenia, które chcecie zobaczyć; prosimy również o podanie imienia i nazwiska).

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-03-11
Data aktualizacji: 2015-03-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź