Weekendowy rozkład jazdy
Chcesz wiedzieć co jest grane w Krakowie? Na jakich przystankach zatrzymuje się kultura w naszym mieście? Sprawdzaj co tydzień "Weekendowy Rozkład Jazdy". Dzięki temu nie przegapisz najciekawszych wydarzeń w Krakowie. Dziś szczególnie polecamy krakowskie muzea oraz teatralne spektakle i seanse filmowe.
Krakowskie Multikino zaprasza na kolejną odsłonę retransmisji Oper HD. Tym razem, w czwartek (9.04 o godz. 18.00) będziemy mogli zobaczyć operę pt. „Cyrulik sewilski". Jest to muzyczna opowieść o wszędobylskim i wszystkomogącym "golibrodzie" o imieniu Figaro, autorstwa Gioacchina Rossiniego - niekwestionowanego mistrza włoskiej opery buffo. Nic zatem dziwnego, że bawi publiczność całego świata już od blisko 200 lat, a osoba "króla życia" - Figara, stała się jedną z najpopularniejszych postaci operowych. „Cyrulik sewilski" to komedia intryg i pomyłek, oczywiście z wątkiem miłosnym, w której dowcip sytuacyjny w niespotykany dotąd w operze - wspierany jest komizmem każdego taktu i każdej nuty brawurowej muzyki Rossiniego. A strona wokalna to istne mistrzostwo świata!
W czwartek (9.04 o godz. 18.00) w Tetrze Łaźnia Nowa będziemy mogli zobaczyć autorski spektakl Joanny Szczepkowskiej. W przedstawieniu pt. „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu", 60-letnia kobieta przypadkowo spotyka młodego lidera ekstrawaganckiego zespołu muzycznego. Dla chłopaka wejście w świat bohaterki jest jak przekroczenie magicznego progu, za którym znajduje się nierealne doświadczenie i zaczyna wchodzenie w szaleństwo. Dwa zupełnie odmienne spojrzenia, dwie różne epoki i przede wszystkim – dwa pokolenia, koncertowo prowadzące ze sobą osobliwą grę, w której ścierają się dwie odmienne osobowości: samotna z wyboru i nieodnajdująca się we współczesnym świecie Marta oraz goniący za sukcesem, rozgłosem i ciągłym „dzianiem się" Piotr. Co wyniknie z tego spotkania? Jaką tajemnicę kryje Marta? I kim jest tytułowa Pelcia?
Na sobotni i niedzielny wieczór zaprasza Loch Camelot.
Tym razem w Camelocie będzie bardzo filmowo! Joanna Trafas - krakowska sopranistka wielofunkcyjna, aktorka musicalowa zaśpiewa polskie i światowe przeboje srebrnego ekranu. Specjalne aranżacje powstały wspólnie z towarzyszącym jej kompozytorem Aleksandrem Brzezińskim (twórcą muzyki teatralnej i wielu piosenek w tym m. in. słynnej "Bombonierki"). Artyści zapraszają na spotkanie m.in. z Ojcem Chrzestnym, Batmanem, agentami 07 i 007, Drużyną Pierścienia, Cruellą de Vil a także do Casablanki, Baghdad Cafe, a nawet za Dziewiąte Wrota... Wszystko to w sobotę w koncercie przebojów filmowych Cinema Paradiso (11.04, godz. 18.00).
Także w sobotę o godzinie 20.00 deskach Loch Camelot pojawią się aktorzy w sztuce pt. „CHODU I HOP!". Jest to spektakl przeznaczony dla widzów nieco doroślejszych, w zabawny sposób komentujący nasze narodowe wady i zalety.
A w niedzielę (1.03, godz. 18.00) czeka nas recital Sylwii Chludzińskiej & Camelot Folk Band. Muzycy zaprezentują na scenie nowe interpretacje tradycyjnych piosenek szkockich, irlandzkich, walijskich i bretońskich. Ponadto będziemy mogli posłuchać kompozycji własnych oraz folkowych przebojów muzyki filmowej: „Gra o tron", „Władca Pierścieni" oraz z... gry komputerowej „The Elder Scrolls V: Skyrim".
Teatr Praska 52 zaprasza w sobotę (11.04, godz. 19.00) na spektakl "Kombinacje". Ta sztuka to cztery odrębne historie, zupełnie różnych ludzi. Wszyscy borykają się z problemem nieszczęśliwej miłości, który doprowadza ich do zdrady. Co robić, gdy zdrada zostaje ujawniona? Każdy bohater ma na to swoją własną receptę. W niedzielę (12.04, godz. 19.00) zaś na deskach TP52 "Wszystko zostaje w rodzinie". W tej angielskiej farsie autorstwa komediopisarskiego klasyka Widz zostanie uwikłany razem z bohaterami w serię dynamicznych i przekomicznych wydarzeń. Rzecz dzieje się w Szpitalu św. Andrzeja w Londynie, gdzie tuż przed ważną konferencją jeden z lekarzy dowiaduje się o romansie sprzed kilkunastu lat. Próbując ratować swoją rodzinę, reputację i szanse powodzenia wystąpienia doktor ucieka się do wszelkich możliwych sposobów. Desperacja osiąga poziom zenitu, a kłamstwo rodzi kłamstwo, co zaskakująco płynnie prowadzi do kwintesencji komizmu.
Zapraszamy również do krakowskich muzeów! Dla czytelników naszego newslettera przygotowaliśmy specjalną nagrodę jaką są całoroczne karty wstępu do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i jednorazowe bilety wstępu do Muzeum Historii Fotografii!
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Muzeum składa się z 14 oddziałów, w których możemy poznać całą historię naszego miasta. W głównej siedzibie czyli w Pałacu Krzysztofory zobaczymy jak rozwijał się Kraków przez ostatnie tysiąclecie, w Podziemiach Rynku przeniesiemy się do czasów średniowiecza i renesansu, natomiast w Fabryce Emalia im. Oskara Schindlera dowiemy się o tragicznych losach krakowian podczas II Wojny Światowej. Unikalne eksponaty, nowoczesne multimedialne prezentacje, zapadające w pamięć wystawy – tak w największym skrócie można opisać Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Muzeum Historii Fotografii
W muzeum prezentowany jest dorobek polskich fotografów – począwszy od lat 50. XIX wieku do 1939 roku. Ekspozycja to zdjęcia - od portretu poprzez fotografię krajobrazową i etnograficzną, wizerunki architektury, ilustracje prasowe, zdjęcia reportażowe, aż do fotografii artystycznej.
KONKURS!
Na każdą z powyższych atrakcji mamy do rozdania specjalne zaproszenia. Wystarczy wysłać odpowiedź na pytanie: W którym roku zostało założone Muzeum Historyczne Miasta Krakowa? Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową.
Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z podanym w temacie wiadomości tytułem wydarzenia, które chcecie zobaczyć; prosimy również o podanie imienia i nazwiska).
Życzymy powodzenia!