Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekendowy rozkład jazdy

Jak co tydzień zapraszamy na przegląd wydarzeń i imprez kulturalnych w Krakowie. Zachęcamy też to wzięcia udziału w konkursach. Zaplanujcie z nami weekend!

15-17 maja - Kino Pod Baranami (Rynek Główny 27) zaprasza na pokazy filmowe w ramach 8. Festiwalu Kultury Rumuńskiej. Festiwal ukazuje różnorodne oblicza kultury Rumunii poprzez muzykę, literaturę, warsztaty językowe, sztuki wizualne i film. W programie filmowym znajdą się trzy wybrane produkcje rumuńskie zrealizowane w ostatnich latach. Wydarzenie organizowane jest przez Rumuński Instytut Kultury.

Przegląd otworzy film "Zabić czas" (reż. Florin Piersic Jr.), nominowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym (2012) w kategorii Free Spirit Award dla filmów nowatorskich i buntowniczych. "Domestic" - wielokrotnie nagradzanego reżysera Adriana Sitaru, wyróżniony w kategorii Najlepszy Film, na LET'S CEE 2013 - to cudownie surrealistyczna i boleśnie prawdziwa opowieść o dzieciach, dorosłych i zwierzętach. "Las" (reż. Sinișa Dragin) - najbardziej innowacyjny pełnometrażowy dokument na festiwalu Visions du Reel 2014 w Nyon - to trzymający w napięciu film szpiegowski. Blok uzupełni zestaw najciekawszych rumuńskich krótkich metraży. Natomiast na specjalnym pokazie w ramach cyklu "Baranki Dzieciom" najmłodsi widzowie Festiwalu będą mogli obejrzeć wybrane odcinki rumuńskiego serialu animowanego pt. "Miaunel i Bălănel" oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych poświęconych kulturze i tradycji ojczyzny Draculi.

Mamy dla Was zaproszenia na każdy z poniższych seansów:

piątek, 15 maja, godz. 20.15: ZABIĆ CZAS | KILLING TIME
reż. Florin Piersic Jr., Rumunia 2012, 99'
„Chciałbym opowiedzieć o życiu i śmierci w zupełnie nowy sposób" - zadeklarował reżyser w jednym z wywiadów. Dwójka płatnych zabójców czeka na swoją ofiarę w pustym mieszkaniu. Mijają godziny i mężczyźni stopniowo tracą cierpliwość. W fachu gdzie liczy się kunszt i bezwzględność, zawodowa rywalizacja może mieć poważne konsekwencje. Pogawędka prowadzona dla zabicia czasu może zaś okazać się zabójcza...
Syn znanego rumuńskiego aktora (Florina Piercisa) wybrał karierę reżyserską. Zabić czas to kino niezależne; czarna komedia pomyślana jako hołd dla Quentina Tarantino.

sobota, 16 maja, godz.18.00: DOMESTIC | DOMESTIC
reż. Adrian Sitaru, Rumunia 2012, 82'
Czy można pozbyć się psa sąsiadów? Kto potrafi zabić kurę? Jak obchodzić się z kulawym gołębiem? Domestic to odrobinę surrealistyczna, słodko-gorzka opowieść o mieszkańcach pewnego bloku. Reżyser Adrian Sitaru przygląda się codziennym rozmowom, w ciekawy sposób mierząc sie z pytaniem o to, jak traktujemy zwierzęta oraz siebie wzajemnie.

niedziela, 17 maja, godz. 11.00: BARANKI DZIECIOM: BARANKI W RUMUNII

MIHAELA | MIHAELA
reż. Nell Cobar, Rumunia 1969, czas trwania: ok. 45'
+ warsztaty artystyczne ze Sztukolotnią

Rumuński serial animowany, którego główną bohaterką jest sympatyczna dziewczynka z kucykami - postać stworzona przez karykaturzystę Nella Cobara. Serial był wyświetlany w rumuńskiej telewizji w latach 1970-1980 w ramach programu 1001 wieczorów (tuż przed głównym wydaniem wiadomości) i cieszył się niezwykłą popularnością. Odcinki w zestawie: Nasza przyjaciółka Mihaela, Mihaela na wakacjach, Mihaela i Czerwony Kapturek, Mihaela i Królewna Śnieżka, Mihaela i Pinokio, Mihaela i opowieści babci.

 

niedziela, godz. 18.00: LAS | THE FOREST | PADUREA
reż. Sinișa Dragin, Rumunia 2014, 73' (dokument)
W 1947 roku, prezydent Jugosławii Josip Broz Tito odwiedził po raz pierwszy Rumunię. W geście przyjaźni, komunistyczny reżim ofiarował mu obraz Iona Andreescu, XIX-wiecznego impresjonisty. Po latach, za sprawą młodego historyka sztuki, zostaje odkryta niepokojąca tajemnica obrazu... Dragin prowadzi wątek szpiegowski w sposób niepozbawiony humoru. Portretuje skomplikowaną historię dwóch państw, w sposób oryginalny posługując się nagraniami archiwalnymi. Złożona struktura filmu trzyma w napięciu.

 

W ten weekend w niedzielę w Teatrze Barakah (ul. Paulińska 28) zobaczyć będzie można spektakl - "Świadkowie" Tadeusza Różewicza (godz. 19). Kim jest świadek? To obserwator jakiegoś wypadku, akcji, wydarzenia. A co się dzieje, gdy sami stajemy się świadkami, ale naszego życia? Obserwujemy je, naprawiamy, psujemy, ale głównie dążymy do tego, by nam się jednak dobrze żyło. Na potrzeby dobrego, wygodnego, bezpiecznego życia uprawiamy stabilizację, taką naszą małą stabilizację. Nie jest to jednak lekka praca. W przedstawieniu, które jest zdarzeniem teatralnym na pograniczu performance'u i klasycznej sztuki teatralnej, wierni tekstowi Różewicza, odkrywamy, jak bardzo chcemy być szczęśliwi, a jak trudno tę pełnię szczęścia osiągnąć. W końcu lądujemy w pułapce. Siedzimy sobie na kanapie i dryfujemy po wodzie życia. Wygodnie jest tak siedzieć i omijać niebezpieczne wysepki. Tylko jak długo to może trwać?

Zajrzyjcie także do Kina Agrafka (ul. Krowoderska 8), które zaprasza na przedpremierowe pokazy filmu TAXI TEHERAN, zwycięzcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film będzie można zobaczyć o 18.45 od piątku do niedzieli (15-17 maja). W naszym konkursie możecie wygrać dwa bilety na sobotni seans.
TAXI TEHERAN, reż.Jafar Panahi, Iran 2015, 88': W Teheranie trwa dzień jak co dzień. Auta suną po zakorkowanych ulicach, kierowcy żółtych taksówek błądzą po gigantycznej metropolii w poszukiwaniu adresów, pod które każą zawieść się pasażerowie. Wśród nich jest jeden wyjątkowy samochód. Wyróżnia go nie tylko to, że jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, ale też fakt, że na desce rozdzielczej zamontowano w nim przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi nie kto inny, jak sam reżyser Jafar Panahi. Do jego samochodu wsiadają ludzie prości i intelektualiści, przyjaciele i kompletnie nieznajomi, przypadkowe osoby w potrzebie i umówieni na przejażdżkę członkowie rodziny, w tym kradnąca reżyserowi film siostrzenica, Hana Saeidi.

Podróż taksówką Jafara Panahiego to dla każdego kinomana jazda obowiązkowa. Reżyser zabiera nas na zwariowaną przejażdżkę po współczesnym Teheranie, którego realia rejestruje przemysłową kamerą. Jak rzadko kiedy doświadczyć możemy grozy zakorkowanych perskich ulic, wsłuchać się w koncert klaksonów, a także zmierzyć się z opowieściami kolejnych pasażerów, którzy na temat życia w Iranie wypowiadają się zupełnie inaczej niż zachodnie media i irańscy ajatollahowie. „Taxi Teheran" to dowód na to, że kino to znacznie więcej niż sztuka kłamania.

A na koniec zapraszamy Was na spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Ancymon – „Mała Księżniczka". Przedstawienie będzie można zobaczyć w Nowohuckim Centrum Kultury (aleja Jana Pawła II 232), 15 maja 2015 (piątek), godz. 18, sala 209. Spektakl teatralny wg powieści Frances H. Burnett pod tym samym tytułem: „Cokolwiek się zdarzy, jedna rzecz się nie zmieni. Jeśli jestem księżniczką w łachmanach, mogę być księżniczką w głębi duszy. Łatwo byłoby być księżniczką w złotogłowiu, ale o wiele większym tryumfem jest być księżniczką, kiedy nikt o tym nie wie".
Historia Sary Crewe, która w dniu jedenastych urodzin utraciła wszelki dotychczasowy dobrobyt oraz jedyną, bliską jej osobę. Od tej pory pokazowa uczennica w szkole despotycznej Panny Minchin staje się służącą. Doznaje biedy, licznych upokorzeń, głodu i zimna. By przetrwać w tak dramatycznych okolicznościach Sara sięga po wartości takie jak: bezgraniczna wiara w dobro, optymizm, uczciwość, odwaga, empatia i wyobraźnia. To właśnie one jak się okaże posiadają potężną moc przemieniania zła.

Dla Czytelników naszego Newslettera Kraków.pl przygotowaliśmy także specjalną nagrodę: bilety wstępu do Muzeum Historii Fotografii.
W muzeum prezentowany jest dorobek polskich fotografów – począwszy od lat 50. XIX wieku do 1939 roku. Ekspozycja to zdjęcia - od portretu poprzez fotografię krajobrazową i etnograficzną, wizerunki architektury, ilustracje prasowe, zdjęcia reportażowe, aż do fotografii artystycznej.

KONKURS!
Na każdą z powyższych atrakcji mamy do rozdania specjalne zaproszenia. Wystarczy wysłać odpowiedź na pytanie:

W którym roku rozpoczęło swoją działalność Kino Pod Baranami i do czego historycznie nawiązuje jego nazwa?

Konkurs przeznaczony tylko dla osób zapisanych do Newslettera Kraków.pl (http://www.krakow.pl/65701,artykul,newsletter.html)

Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres:konkurs.mk@um.krakow.pl (z podanym w temacie wiadomości tytułem wydarzenia, które chcecie zobaczyć; prosimy również o podanie imienia i nazwiska). Na odpowiedzi czekamy do 15 maja (piątek) godz. 9.

Życzymy powodzenia!

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-05-13
Data aktualizacji: 2015-05-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź