Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekendowy rozkład jazdy

Chcesz wiedzieć co jest grane w Krakowie? Na jakich przystankach zatrzymuje się kultura w naszym mieście? Sprawdzaj co tydzień "Weekendowy Rozkład Jazdy". Dzięki temu nie przegapisz najciekawszych wydarzeń, a może wygrasz zaproszenie...

Dürer, Memling, Tycjan, Tintoretto, Veronese. Dzieła tych wspaniałych i cieszących się popularnością wśród publiczności artystów można oglądać w Krakowie do 27 września 2015 roku za sprawą niezwykłej wystawy „Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu". Przygotowało ją Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli.

Renesans, kojarzony z rozkwitem nauki i sztuki Zachodu, to także okres rozwoju Imperium Osmańskiego. W Europie, mimo strachu przed kolejnymi posunięciami zaborczej i wciąż rosnącej w siłę dynastii Osmanów, rozkwitała fascynacja Turcją i jej kulturą. Wystawa ma na celu pokazanie rozmaitych wizerunków Turcji osmańskiej i Turków w sztuce Włoch, Niemiec, Niderlandów, Polski i Węgier. Kraje te w szczególny sposób wchodziły w relacje z potęgą muzułmańską, nie tylko poprzez toczenie wojen, ale przede wszystkim dzięki niezliczonym kontaktom handlowym oraz wyprawom
do Konstantynopola podejmowanym przez dyplomatów, podróżników i wreszcie wybitnych artystów.


Kraków jako siedziba królów polskich i centrum życia kulturalnego dawnej Rzeczypospolitej pełnił ważną rolę w wymianie wpływów między Turcją a Europą. Rola ta została uwypuklona na wystawie i w katalogu prezentacją bezcennych poloniców, takich jak np. wspaniała zbroja Stefana Batorego ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu czy też piękna kapa liturgiczna wykonana z tkaniny tureckiej, ufundowana przez przybyłego z Włoch nuncjusza papieskiego Francesco Simonettę.


Jednym z najważniejszych eksponatów na wystawie „Ottomania" jest malarski portret Mehmeda II (sułtana, który zasłynął zdobyciem Konstantynopola, stolicy cesarstwa bizantyjskiego) pędzla osobistego malarza dożów weneckich – Gentile Belliniego. To arcydzieło ze zbiorów National Gallery w Londynie stanowi serce wystawy, wokół którego toczy się opowieść z jej pozostałych wątków. Więcej dowiecie się TUTAJ

Zapraszamy także do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie (ul. Sebastiana 9), którego zbiory liczą ponad 2 miliony okazów. W ostatnich latach wzbogaciły się o cenne darowizny m. in. kolekcję bursztynu (dar Jacka Serafina), kolekcję minerałów i skamieniałości (dar prof. Zbyluta Grzywacza), zbiór wulkanitów (dar Zygmunta Holcera). Jednak najbardziej popularnym eksponatem jest unikatowy, liczący około 30 tysięcy lat, okaz nosorożca włochatego ze Staruni na Podkarpaciu wschodnim. Ponadto od kilku dni w Muzeum Przyrodniczym można oglądać nową wystawę - "Rajskie motyle - najpiękniejsze owady świata". Więcej na ten temat znajdziecie na stronie: http://www.isez.pan.krakow.pl/muzeum.html. Osoby, które wezmą udział w naszym konkursie, mogą wygrać podwójną wejściówkę do muzeum, ważną przez miesiąc.


Kolejnym ważnym miejscem na mapie Krakowa jest Muzeum Historii Fotografii. W naszym konkursie możecie wygrać zaproszenie do MHF. Prezentowany jest tutaj dorobek polskich fotografów – począwszy od lat 50. XIX wieku do 1939 roku. Ekspozycja to zdjęcia - od portretu poprzez fotografię krajobrazową i etnograficzną, wizerunki architektury, ilustracje prasowe, zdjęcia reportażowe, aż do fotografii artystycznej. Polecamy! Więcej informacji TUTAJ


A na koniec przypominamy o jeszcze jednym magicznym miejscu w Krakowie – Piwnicy kabaretu „Loch Camelot", która mieści się w Krakowie przy ul. św. Tomasza 17. W sobotę (4 lipca) o godz. 20 będzie można obejrzeć tam spektakl „Chodu i hop". To wieczór muzyczno-kabaretowy prezentowany w formie „starego kina" – o wydarzeniach i losach bohaterów dowiadujemy się z wyświetlanych napisów. Spotykamy tu całą galerię absurdalnych postaci o przedziwnych osobowościach, które opowiadają o sobie charakterystycznie wykonanymi piosenkami i monologami scenicznymi. Jest to spektakl przeznaczony dla widzów nieco doroślejszych, w zabawny sposób komentujący nasze narodowe wady i zalety.

KONKURS!
Do każdego z tych miejsc mamy mamy podwójne zaproszenia. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać odpowiedź na pytanie:


W którym roku zostało utworzone Muzeum Narodowe w Krakowie?


Konkurs przeznaczony tylko dla osób zapisanych do Newslettera Kraków.pl (http://www.krakow.pl/65701,artykul,newsletter.html)
Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z podanym w temacie wiadomości tytułem wydarzenia, które chcecie zobaczyć; prosimy również o podanie imienia i nazwiska). Na odpowiedzi czekamy do 3 lipca (piątek) do godz. 9.
Życzymy powodzenia!

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-07-01
Data aktualizacji: 2015-07-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź