Weekendowy rozkład jazdy
Chcesz wiedzieć co dzieje się w Krakowie i dobrze zaplanować wolny czas? Zachęcamy do lektury "Weekendowego rozkładu jazdy", w którym prezentujemy najciekawsze wydarzenia kulturalne w mieście. A przy okazji zapraszamy do naszych konkursów!
Studenci kierunku reżyseria publicznych polskich uczelni teatralnych zaprezentują swoje spektakle podczas Forum Młodej Reżyserii 2015, które odbędzie się w dniach 20-22 listopada. Na hasło "Magiczny Kraków" bilety na przedstawienia można kupić w promocyjnej cenie 10 zł. "Ziemia, planeta ludzi" Antoine de Saint-Exupéry, "Wiraże" na podstawie powieści Alessandro Baricco „Ta historia", "Mewa. Pięć sekund z Czechowa" - to tylko garść tytułów z bogatego programu wydarzenia, które organizuje Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie. Spektakle będą wystawiane w różnych miejscach: na scenie przy ul. Straszewskiego 22, Teatrze im. J.Słowackiego oraz w Klubie Studenckim przy ul. Warszawskiej 5.
W konkursie można wygrać bilety na dwa przedstawienia na scenie przy ul. Straszewskiego 22: Versus (piątek, 20 listopada, godz.18) - to mocny i poruszający spektakl o rozpadającej się rodzinie, złączonej i jednocześnie podzielonej wielką tajemnicą z przeszłości. O ludziach funkcjonujących w skomplikowanym świecie winy i krzywdy, bliskości i nienawiści. VERSUS to również poetycka opowieść o artystycznej prawdzie i o emocjach, które nieodmiennie towarzyszą wcielaniu się w kolejne role. Bez wybielania. Bez kompromisów. Bez cenzury.(materiały Teatru Nowego w Poznaniu). Spektakl dla widzów od lat 16; drugi spektakl to Dośnić do końca (sobota, 21 listopada, godz. 15.30) - Performatywne spotkanie z postacią Tadeusza Borowskiego, sięgające do życiorysu, korespondencji, publicystyki i artystycznej działalności poety. Zrealizowane na podstawie poszukiwań pod opieką prof. Grzegorza Niziołka. Autorzy zapraszają do obserwacji ostatniego roku życia pisarza. Tekst inspirowany jest fragmentami nie tylko dzieł Borowskiego, ale i Wata, Foucault, Agambena, Schopenhauera. Próby oraz trzy pokazy projektu, będącego produkcją studenta PWST odbywały się w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Polecamy także 19 i 20 listopada (godz. 19; czwartek i piątek) widowisko „Hamlet" na dużej scenie Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Co by było, gdyby ojciec Hamleta nie był - jak zazwyczaj - ofiarą złego wujka, tylko obalonym tyranem i dyktatorem? A świat, który po jego śmierci powstał, stałby się znaną nam dobrze liberalną demokracją - z kapitalizmem, otwartymi granicami i wolnością słowa? Hamlet, odnajdując się we współczesnych ruchach prawicowych, mści się na wszystkich, którzy zdradzili. Cały dwór - włącznie z jego matką i jego dziewczyną - wypiera się ojca Hamleta i poprzedniego systemu. Wszyscy rozkoszują się dobrami nowej rzeczywistości gospodarki rynkowej. Lecz Hamlet wie, że u podłoża tej zmiany leży zdrada. Że wszyscy byli i są uwikłani. I że mają krew na rękach. Nasz "Hamlet" to tragedia człowieka na granicy politycznych systemów. Człowieka opętanego żądzą zemsty na ludziach, których kocha. To także nawiązanie do prawdziwych historii krajów, w których dyktatura płynnie zamieniła się w demokrację i do rodzącej się we współczesnej Europie (i nie tylko) nowej fali konserwatyzmu, nacjonalizmu a nawet ksenofobii.
Za przygotowanie spektaklu odpowiada polsko-niemiecki zespół realizatorów: urodzony w Polsce, ale mieszkający i pracujący w Niemczech reżyser Krzysztof Minkowski, polski dramaturg Wojtek Zrałek-Kossakowski i niemiecki scenograf Konrad Schaller. Dzięki temu, proponowany przez Teatr Ludowy "Hamlet" to nie tylko świeże spojrzenie na ten genialny i najbardziej klasyczny z klasycznych - ale zaskakująco nieczęsto realizowany w Polsce - dramat, ale także swego rodzaju zatoczenie koła i powrót do punktu wyjścia. Warto bowiem przypomnieć, że to wyjątkowe dzieło Williama Shakespeare'a zawitało do Polski po raz pierwszy pod koniec XVIII wieku w przekładzie nie z oryginalnego języka angielskiego, ale właśnie: niemieckiego...przekład: Stanisław Barańczak,reżyseria: Krzysztof Minkowski.
Czy wiecie jakie atrakcje czekają na Państwa w Parku Wodnym? Niedawno pojawiły się tam zupełnie nowe urządzenia zabawowe, z których pewnie skorzystają nie tylko dzieciaki. Znacie już zjeżdżalnie pontonową KONGO i ekstremalnie szybką NITRO? Teraz doszły kolejne dwie: SPEED FIRE i TWISTER! W tym roku przeprowadzona została największa z inwestycji modernizacyjnych w historii Parku Wodnego. To gruntowna przebudowa wszystkich zjeżdżalni zewnętrznych. Właśnie został zakończony drugi i zarazem ostatni etap prac i zostały udostępnione kolejne dwie, całkiem nowe zjeżdżalnie zewnętrzne. TWISTER to kręta zjeżdżalnia o długości 132 metrów naszpikowana efektami multimedialnymi. Wyposażona m.in. w efekt Big-Flash powodujący uczucie chwilowej dezorientacji w przestrzeni czy efekt Gwiezdne Niebo imitujący rozbłyskujące gwiazdami niebo. Przed startem możliwy jest wybór programu dźwiękowego zjazdu m.in. burzy z piorunami czy tunelu strachów co dostarcza niepowtarzalnych emocji. Zjeżdżalnia dostępna od 10 roku życia o średnim poziomie trudności;
i ognista SPEED FIRE to zjeżdżalnia o długości 155 m dla fanów zarówno efektów multimedialnych, jak również emocji związanych z dużą prędkością zjazdu. Cechą wyróżniającą atrakcję jest zwężenie, a zarazem przejście z części multimedialnej do strefy o zwiększonej prędkości zjazdu, co sygnalizowane jest również odgłosami wprost z toru wyścigowego. Zjeżdżalnia dostępna od 12 roku życia o wysokim poziomie trudności. To już komplet 4 nowych zjeżdżalni zewnętrznych. Różny stopień trudności oraz charakter poszczególnych zjeżdżalni zapewnią doskonałą zabawę i odpowiednią dawkę adrenaliny wszystkim amatorom wodnych zjazdów.
Zapraszamy do zabawy:)! I do konkursu!
Rajskie motyle - najpiękniejsze owady świata" – można podziwiać w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie. Na ekspozycji znajdziemy unikatową kolekcję motyli ofiarowaną przez polskiego kolekcjonera − Teofila Baldwina Kiełczyńskiego, która liczy niemal 400 okazów, pochodzących głównie z Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Dodatkowo będzie można podziwiać kolekcje różnobarwnych pazi, wybranych motyli Europy oraz nasze rodzime gatunki. Uzupełnieniem wystawy jest przedstawienie fauny towarzyszącej z regionu australijskiego (m.in. rajskie ptaki i prakolczatka). Przypominamy, że Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN wywodzi się z Komisji Fizjograficznej Towarzystwa Naukowego Krakowskiego powstałej w 1865 r. W Muzeum przedstawiane były zbiory geologiczne, oraz okazy flory i fauny. W 1930 r. Muzeum wzbogaciło się o unikalny, liczący około 30 tysięcy lat, okaz nosorożca włochatego ze Staruni na Podkarpaciu wschodnim. Dziś zbiory liczą ponad 2 miliony okazów. Mamy dla Was podwójne zaproszenie do tego Muzeum!
Kolejnym miejscem, na które zwracamy uwagę jest Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego (ul. Józefitów 16). Misją tej placówki jest dbanie o powierzone dziedzictwo kulturowe, uzmysławianie roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, ale także bycie instytucją nowoczesną rozumianą jako miejsce żywych spotkań i wymiany poglądów dotyczących współczesnych problemów wizualności oraz kanonów kulturowych. Cenione jest nie tylko ze względu na ekspozycję, ale także przez niepowtarzalny klimat. Część zbiorów można zobaczyć on-line http://zbiory.mhf.krakow.pl, ale i tak zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca! W naszym konkursie znajdziecie bezpłatne zaproszenia.
KONKURS!!!
Na każdą z powyższych atrakcji mamy do rozdania specjalne zaproszenia. Prosimy o odpowiedź na pytanie:
Które muzeum w Krakowie jest moim ulubionym i dlaczego?
Konkurs przeznaczony tylko dla osób zapisanych do Newslettera Kraków.pl (http://www.krakow.pl/65701,artykul,newsletter.html)
Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres:konkurs.mk@um.krakow.pl (z podanym w temacie wiadomości tytułem wydarzenia, które chcecie zobaczyć; prosimy również o podanie imienia i nazwiska). Na odpowiedzi czekamy do piątku 20 listopada do godz. 10 (na czwartkowe spektakle - w czwartek do godz. 12).
Życzymy powodzenia!