Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekendowy rozkład jazdy

Chcesz wiedzieć co dzieje się w Krakowie i dobrze zaplanować wolny czas? Zachęcamy do lektury "Weekendowego rozkładu jazdy", w którym prezentujemy najciekawsze wydarzenia kulturalne w mieście. A przy okazji zapraszamy do naszych konkursów!

Szukacie sposobu na jesienną chandrę? W piątek (27 listopada) o godz. 19.00, scena Nowohuckiego Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert. Zespół „U Studni” wywodzi się z nurtu piosenki poetyckiej z umiejętnie dobranym tekstem i niebanalną oprawą muzyczną. Swój program opiera na wierszach Adama Ziemianina, wybitnego krakowskiego poety, a także na utworach autorstwa Oli Kiełb, Dariusza Czarnego i Ryszarda Żarowskiego. Członkowie zespołu, współtworząc przez wiele lat (1984-2012) Stare Dobre Małżeństwo, wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty: U Studni i Wąwóz naszych czasów. Występują w całej Polsce, a żywy kontakt ze słuchaczami, dbałość o walory literackie tekstów, chęć i potrzeba współtworzenia klimatu SPOTKANIA z publicznością podczas koncertów stanowią dla nich podstawę działania.

Kolejny koncert, wprawdzie z nieco późniejszym terminem, ale też warty zauważenia to „TRIBUTE TO MAREK JACKOWSKI. OPRÓCZ BŁĘKITNEGO NIEBA”. Na scenie wystąpią Małgorzata Ostrowska, Anna Wyszkoni, Maciej Maleńczuk, Piotr Cugowski, Krzysztof Cugowski, Janusz „Yanina” Iwański, Marek Raduli, Muniek Staszczyk. Koncert odbędzie się  19 grudnia o godz. 18:00  w TAURON Arenie Kraków i zostanie poświęcony pamięci Marka Jackowskiego.
Marek Jackowski był wspaniałym muzykiem, założycielem zespołu MAANAM, autorem wielu przebojów. 19 grudnia 2015 r., w uznaniu jego wielkich muzycznych zasług, przyjaciele artysty spotkają się na jednej scenie, by uczcić jego pamięć. Koncert „Oprócz błękitnego nieba – Tribute to Marek Jackowski” poprowadzą wybitni dziennikarze muzyczni: Maria Szabłowska i Paweł Sztompke.

A teraz coś dla najmłodszych widzów. W niedzielę (29 listopada) o godz. 15 zapraszamy do Teatru Współczesnego (ul. Starowiślna 21) na „Piękną i Bestię”. Historię dobrej i pięknej córki, która udaje się do mrocznego zamku Bestii, i chcąc ocalić życie  ojca zostaje tam zamiast niego w niewoli, znajdą i dzieci i dorośli. Jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej magicznych baśni o miłości. Wielokrotnie adaptowana na potrzeby literatury, filmu i teatru, tym razem zagościła na deskach Teatru Współczesnego w Krakowie. Urzekająca opowieść o losach Belli została wzbogacona o nowe wątki i postaci. Intrygująco prowadzonej opowieści dopełniają: bajkowa scenografia, kolorowe kostiumy i piękne piosenki, które przeniosą widzów w magiczny świat zaczarowanych przedmiotów i pozwolą im  - wraz z naszą bohaterką - odkryć tajemnicę skrywaną za starymi murami zamku. Dostarczając niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, 65 minutowy spektakl w mądry sposób opowie najmłodszym o istocie miłości. Konfrontując ją z takimi wartościami jak lęk, brak akceptacji inności czy próżność pokaże, że w każdym można dostrzec dobro i wrażliwość,  a w życiu tak naprawdę najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu...


A teraz garść informacji dla miłośników krakowskich muzeów. W Muzeum Archeologicznym w Krakowie została otwarta wystawa czasowa „Uratowane skarby podziemnego Lwowa”. Prezentuje ona historię miasta widzianą przez pryzmat 15 lat ratowniczych badań archeologicznych. Ekspozycja to podróż przez wieki – począwszy od czasów sprzed założenia książęcego miasta (1300-1100 lat temu) do współczesności. Wystawa składa się z 30 plansz tematycznych, zdjęć z miejsc prowadzenia prac wykopaliskowych, artystycznych wizji znanych lwowskich malarzy i reprodukcji starych map oraz krajobrazów miasta. Na ekspozycji prezentowane jest prawie 500 artefaktów, w tym rzadkie i unikalne znaleziska, np. taca cynowa z najstarszym godłem Lwowa wykonanym na przedmiocie metalowym, staroruskie enkolpiony, brązowa gotycka figurka błazna, kości do gry i wiele innych przedmiotów.


"Rajskie motyle - najpiękniejsze owady świata" – można podziwiać w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie. Na ekspozycji znajdziemy unikatową kolekcję motyli ofiarowaną przez polskiego kolekcjonera − Teofila Baldwina Kiełczyńskiego, która liczy niemal 400 okazów, pochodzących głównie z Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Dodatkowo będzie można podziwiać kolekcje różnobarwnych pazi, wybranych motyli Europy oraz nasze rodzime gatunki. Uzupełnieniem wystawy jest przedstawienie fauny towarzyszącej z regionu australijskiego (m.in. rajskie ptaki i prakolczatka). Przypominamy, że Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN wywodzi się z Komisji Fizjograficznej Towarzystwa Naukowego Krakowskiego powstałej w 1865 r. W Muzeum przedstawiane były zbiory geologiczne, oraz okazy flory i fauny. W 1930 r. Muzeum wzbogaciło się o unikalny, liczący około 30 tysięcy lat, okaz nosorożca włochatego ze Staruni na Podkarpaciu wschodnim. Dziś zbiory liczą ponad 2 miliony okazów. Mamy dla Was podwójne zaproszenie do tego Muzeum!


Kolejnym miejscem, na które zwracamy uwagę jest Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego (ul. Józefitów 16). Misją tej placówki jest dbanie o powierzone dziedzictwo kulturowe, uzmysławianie roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, ale także bycie instytucją nowoczesną rozumianą jako miejsce żywych spotkań i wymiany poglądów dotyczących współczesnych problemów wizualności oraz kanonów kulturowych. Cenione jest nie tylko ze względu na ekspozycję, ale także przez niepowtarzalny klimat. Część zbiorów można zobaczyć on-line http://zbiory.mhf.krakow.pl, ale i tak zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca! W naszym konkursie znajdziecie bezpłatne zaproszenia.

KONKURS!!!
Na każdą z powyższych atrakcji mamy do rozdania specjalne zaproszenia. Prosimy o odpowiedź na pytanie:

Opowieść o Pięknej i Bestii powstała jako baśń ludowa. Czy wiecie z jakiego pochodzi kraju?

Konkurs przeznaczony tylko dla osób zapisanych do Newslettera Kraków.pl (http://www.krakow.pl/65701,artykul,newsletter.html)
Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z podanym w temacie wiadomości tytułem wydarzenia, które chcecie zobaczyć; prosimy również o podanie imienia i nazwiska). 

Na odpowiedzi czekamy do piątku 27 listopada do godz. 10.
Życzymy powodzenia!

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-11-25
Data aktualizacji: 2015-11-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź