Komunikat archiwalny

Weekendowy rozkład jazdy

Chcesz wiedzieć co dzieje się w Krakowie i dobrze zaplanować wolny czas? Zachęcamy do lektury "Weekendowego rozkładu jazdy", w którym prezentujemy najciekawsze wydarzenia kulturalne w mieście. A przy okazji zapraszamy do naszych konkursów!

Weekendowy rozkład jazdy
Fot. ARM S.A.

Na początek zapraszamy na spektakl „Świąteczny cud”, który odbędzie się w piątek (18 grudnia), godz. 19:00
W Krakowskim Teatrze Variété
, ul. Grzegórzecka 71. Będzie to niezwykły koncert kolęd i pastorałek. Trzeci z cyklu koncertów pod marką Variété. Polecamy!

W najbliższy weekend warto także zobaczyć wystawę „Zwierzyniec zaprasza: Dębniki”, która jest dostępna codziennie w godzinach 9.00– 16.00 w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi na krakowskim Salwatorze.

W oddziale MHK Dom Zwierzyniecki można zwiedzać kolejna wystawę czasową z cyklu „Zwierzyniec zaprasza”. Tym razem bohaterem będą Dębniki oraz ludzie, którzy byli z nimi związani. Wystawa składa się z czterech części. Pierwsza z nich prezentuje historię dawnej królewskiej wsi Dębniki, od najstarszych wzmianek poczynając aż do drugiej połowy XIX wieku, a także dzieje osady Rybaki Dębnickie. Obok archiwalnych dokumentów pochodzących z końca XV do XVIII wieku będzie można zobaczyć  m.in. dzieła przedstawiające wiejskie Dębniki z minionych stuleci. Do ciekawych obiektów prezentowanych w tej części należą po raz pierwszy pokazywane publicznie zabytki archeologiczne odkryte podczas budowy Centrum Kongresowego w Krakowie.


Druga część poświęcona jest Dębnikom podmiejskim oraz historii Dębnik od przyłączenia do Krakowa w 1910 roku aż do czasów współczesnych. Zmiany, jakie zaszły na Dębnikach, ilustrują licznie zgromadzone fotografie m.in. ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Trzecia część opowiada historię Dębnik z perspektywy ludzi, którzy mieszkali tam dawniej lub mieszkają obecnie. Wśród ciekawych obiektów prezentowanych w tej części będzie można zobaczyć medal z Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, zdobyty przez Jana Łazarskiego w 1924 roku. Ostatnia część wystawy to historia Dębnik przedstawiona przy pomocy przedmiotów, pozornie ze sobą nie związanych, pochodzących z różnych okresów, posiadających różną wartość, czasem jedynie sentymentalną. 

Dla żądnych estradowych wrażeń polecamy Koncert „Oprócz błękitnego nieba” – będący hołdem dla Marek Jackowskiego, twórcy zespołu Maanam i autora wielu przebojów, wykonywanym przez najlepszych wokalistów – Małgorzatę Ostrowską, Annę Wyszkoni, Biankę Jackowską, Macieja Maleńczuka, Piotra Cugowskiego, Krzysztofa Cugowskiego, Janusza „Yanina” Iwańskiego, Marka Radulę i Muńka Staszczyka. Widowisko poprowadzą znani dziennikarze muzyczni: Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. Koncert odbędzie się w sobotę, 19 grudnia, godz. 18:00 w TAURON Arenie.

Bardziej klasyczne brzmienia będą czekać na melomanów w Piwnicy pod Baranami. W sobotę 19 grudnia o 20:00 Jaga Wrońska przy akompaniamencie Jarosława Hanika – fortepian i Wiesława Dziedzińskiego - akordeon daje koncert „Toast dla Edith Piaf”. Jest to część cyklu Przyjaciele Piwnicy. Koncert odbędzie się dokładnie w setną rocznicę urodzin słynnego paryskiego „Wróbelka”.

W świąteczne klimaty wprowadzi nas koncert piosenki literackiej i poetyckiej „Pod choinkę” w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów w Loch Camelot, który zaczyna się w sobotę o godz. 19:00 w Teatrze i Kabarecie Loch Camelot przy ul. Św. Tomasza 17. 

KONKURS!


Na każdą z powyższych atrakcji mamy do rozdania specjalne zaproszenia. Prosimy o odpowiedź na pytanie:


Jak nazywał się prezydent miasta, który przyłączył Dębniki do Krakowa?


Konkurs przeznaczony tylko dla osób zapisanych do Newslettera Kraków.pl (http://www.krakow.pl/65701,artykul,newsletter.html)
Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z podanym w temacie wiadomości tytułem wydarzenia, które chcecie zobaczyć; prosimy również o podanie imienia i nazwiska). Na odpowiedzi czekamy do piątku 18 grudnia do godz. 10:00. Życzymy powodzenia!

Pokaż metkę
Autor: Szymon Wachal
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA