Komunikat archiwalny

Konkurs z okazji 270. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki

4 lutego mija 270. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki. Kościuszko w dziejach Polski to przede wszystkim symbol czynu niepodległościowego. Będąc bohaterem narodowym nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, jednym z najbardziej znanych Polaków w Europie i na świecie, jest jednocześnie w sposób szczególny związany z Krakowem. 
 

Konkurs z okazji 270. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki
Fot. Paweł Krawczyk

To właśnie w Krakowie na Rynku Głównym 24 marca 1794 roku Kościuszko złożył słynną przysięgę: Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego

Współcześnie jednym z trwalszych symboli wolności i niepodległości jest jeden z krakowskich kopców – kopiec Kościuszki. Tradycje kościuszkowskie od 1820 roku pielęgnuje Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, na którego stronie internetowej można znaleźć szczegółowe informacje na temat Kopca, jego historii i możliwości jego zwiedzania:

www.kopieckosciuszki.pl

Z okazji przypadającej rocznicy 4 lutego w krypcie św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej odprawiona została msza święta, po której uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek Główny, gdzie złożyli kwiaty w miejscu przysięgi z 1794 roku. 

Dla czytelników Magicznego Krakowa przygotowaliśmy konkurs.

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie, gdzie obecnie spoczywają szczątki doczesne Tadeusza Kościuszki?

Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do 5 lutego br. do godz. 15.00. Dla 10 pierwszych osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi przygotowaliśmy nagrody książkowe. Decyduje kolejność nadsyłania poprawnych odpowiedzi. O wygranej i sposobie odbioru laureaci zostaną poinformowani indywidualnie. Konkurs przeznaczony jest dla osób zapisanych do Newslettera Kraków.pl. Prosimy o załączenie następującego oświadczenia: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UMK swoich danych osobowych na potrzeby konkursu".

Warto jednocześnie przypomnieć, że już w przyszłym, 2017 roku przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji w Krakowie planowany jest cykl uroczystości. O programie tych uroczystości będziemy informować na stronie www.krakow.pl

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA