Weekendowy rozkład jazdy [KONKURS]
Nadchodzi pierwszy powakacyjny weekend w Krakowie. Jedne wydarzenia wracają po letniej przerwie, a inne pożegnamy na cały kolejny rok. Gdy to skumulujemy, wychodzą nam z tego naprawdę bogate w atrakcje trzy dni! Sprawdźcie, co od piątku do niedzieli możecie robić w Krakowie!
Legendarny polski jazzman i klasycy polskiego brzmienia lat 70. razem na scenie – to właśnie wydarzy się w ICE Kraków za sprawą koncertu SBB i Tomasza Stańki w ramach cyklu ICE Jazz. Podczas koncertu usłyszymy zarówno dawne przeboje SBB, jak i wspólne z Tomaszem Stańko, improwizacje i wariacje muzyczne. Co więcej - koncert w Centrum Kongresowym ICE Kraków jest okazją do zagrania legendarnego materiału, który muzycy wspólnie zarejestrowali w latach siedemdziesiątych. Giganci polskiej estrady po dziesięcioleciach zagrają znowu razem w Krakowie! To wydarzenie wyjątkowe odbędzie się w niedzielę o godz. 19 w ICE Kraków – lepiej biegnijcie po bilety!
„O!Ela”, „Kocham wolność”, „Kiedy już będę dobrym człowiekiem” – pewnie wszyscy nieraz śpiewaliśmy te przeboje z pamięci. W sobotę będziemy mogli usłyszeć je na żywo w Małopolskim Ogrodzie Sztuki – tam właśnie wystąpią Chłopcy z Placu Broni. To wyjątkowa okazja – koncert muzycy poświęcą pamięci Bogdana Łyszkiewicza, lidera i założyciela zespołu, który zginął w wypadku samochodowym w 2000 roku. Łyszkiewicz jest autorem największych przebojów grupy. Podczas koncertu wystąpią muzycy związani na przestrzeni lat z Chłopcami Placu Broni oraz przyjaciele zespołu. Zaśpiewajcie razem z nimi w sobotę o godz. 20 w MOS-ie.
Po wakacyjnej przerwie powoli z jesiennym repertuarem wracają teatry. Już od 1 września w Teatrze Ludowym możemy oglądać zarówno dobrze znane spektakle, jak i premiery. W czwartek i piątek na scenie Ludowego zobaczymy spektakl „Via-Gra”, czyli tragikomedię, której sam tytuł już przywodzi nam na myśl wiele groteskowych skojarzeń. Jeżeli jednak dodamy, że chodzi o życie starszego mężczyzny z młodszą kobietą z apetytem na życie. Jakie zabawne sytuacje wynikną z tego połączenia bohaterów, przekonamy się 1 i 2 września o godz. 19 na Scenie pod Ratuszem. Z kolei w sobotę i niedzielę na scenie rządzić będą … „Sarenki”. To dobrze już znana czeska komedia o czterech życiowych nieudacznikach, którzy spotykają Sarenki mogące spełniać życzenia. Czy jednak dobrze wybrali swoje marzenia? Przekonamy się już w ten weekend!
KONKURS
Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na czwartkowy spektakl „Via-Gra” w Teatrze Ludowym. Aby mieć szansę na wygraną, odpowiedzcie na jedno proste pytanie .Kiedy spektakl miał swoją premierę? Odpowiedź prześlijcie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl do czwartku, 1 września do godz. 12, w tytule maila wpisując TEATR LUDOWY. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.
Cricoteka w ten weekend proponuje „Hamleta” w wersji … marionetkowej. Spektakl Adama Walnego jest zrealizowany w technice marionetek podwodnych i lalek bunraku. Klasyczny dramat Szekspira z pewnością zatem nabierze innego wymiaru i poruszy naszą wyobraźnię. Jeżeli znacie dobrze „Hamleta” w tradycyjnej wersji, sprawdźcie jak spodoba Wam się ta interpretacja – w piątek o godz. 19. Spektakl jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Kiedy znów będę mały?”, którą możecie oglądać w Cricotece jeszcze do 18 września.
Po raz ostatni w tym tygodniu w MOCAK-u obejrzymy film w ramach Kina Letniego. Na deser organizatorzy zostawili nam kontrowersyjny dokument Marcina Koszałki pt. „Istnienie”. To obraz podążający za Jerzym Nowakiem, aktorem, który… szykuje się na śmierć. Krok po kroku obserwujemy codzienność Nowaka w oczekiwaniu na ostateczność. Stajemy się świadkami jego sentymentalnej podróży na Ukrainę, wizyty w szpitalu, rozmów z przyjaciółmi i żoną. Projekcja zaplanowana jest na piątek na godz. 21. Seanse odbywały się jako wydarzenia towarzyszące wystawy „Medycyna w sztuce”, którą do 2 października możecie oglądać w MOCAK-u.
Dwa dni, trzy sceny i kilkunastu muzycznych wykonawców - tak będzie wyglądał III Kołłątajowski Przegląd Sztuki, który odbędzie się w Dawnej Fabryce Tytoniu TYTANO na ul. Dolnych Młynów. Zorganizowała go grupa przyjaciół – artystów z Krakowa, którzy chcieli pokazać szerszej publiczności swój muzyczny świat. Promują sztukę ponad podziałami, dlatego na ich festiwalu każdy jest headlinerem. A wystąpią m.in. Clock Machine, Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Dobro, Gypsyandtheacidqueen i wielu innych. Swój autorski performance wykona krakowski kolektyw KAFE. Uczestnicy będą również mieli okazję zobaczyć wystawy studentów katowickiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Szczegóły wydarzenia znajdziecie TUTAJ.
KONKURS
Mamy dla Was trzy pojedyncze karnety na obydwa dni III Kołłątajowskiego Przeglądu Sztuki. Aby mieć szansę na wygraną, odpowiedzcie na jedno proste pytanie: Jaki tytuł nosi ostatnia płyta zespołu Clock Machine? Odpowiedź prześlijcie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl do czwartku, 1 września do godz. 12, w tytule maila wpisując CLOCK MACHINE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.
Nazywają ich "polskim Black Keys", tylko szybszymi i głośniejszymi. The Stubs, bo o nich mowa, zakończą cykl darmowych koncertów w ramach Miejskiego Grania i wystąpią w sobotę w Samo Ż na ul. Dolnych Młynów. Warszawskie trio wywodzi się z niezależnej punkowej sceny, a w swojej muzyce łączy „bagiennego” bluesa i brudnego rock’n’rolla, rozsadzając przy tym scenę. Zastrzyk energii na całą jesień i zimę? The Stubs sprawdzi się idealnie! Początek sobotniego koncertu o godz. 20.
Miłośnicy twórczości Pedro Almodovara powinni w ten weekend skierować swoje kroki na ul. Krowoderską. Tam właśnie – w Kinie Agrafka – zaplanowany jest „Weekend Pedro Almodovara”. Poza premierą najnowszego filmu reżysera – „Julieta” – który wchodzi do kin w piątek, przez trzy dni obejrzymy te najbardziej znane i cenione filmy reżysera. Na ekranie pojawią się „Przerwane objęcia”, „Skóra, w której żyję” oraz „Przelotni kochankowie”. Kto chce sobie przypomnieć poprzednie dzieła reżysera, ma taką okazję. Niektórzy mogą też nadrobić zaległości. Więcej informacji na stronie kina.
W Muzeum Historii Fotografii przy ul. Józefitów premierę będzie miała nowa wystawa. Już w piątek o godz. 18 muzeum zaprasza na wernisaż wystawy „Myd(l)enie oczu”. Jej celem jest wybicie nas z przekonania, że to my panujemy nad swoim wzrokiem i nie ma on przed nami tajemnic. Ekspozycja - pomyślana jako wędrówka przez labirynt pułapek percepcyjnych oraz iluzorycznych gier z kolorem i przestrzenią - dostarczy odwiedzającym dużo dobrej zabawy, a zarazem zainspiruje do refleksji nad istotą widzenia. Nas organizatorzy już zachęcili! Wystawę możecie oglądać do 8 stycznia 2017 roku.
Pierwszy tydzień września to święto fanów starych samochodów – w Krakowie już po raz piąty odbędzie się Classic Moto Show! Od piątku do niedzieli w Muzeum Inżynierii Miejskiej będzie można podziwiać zabytkowe samochody z różnych epok – począwszy od lat 20-tych XX wieku aż do czasów współczesnych. Wystawę możecie oglądać w piątek i sobotę od godz. 9 do 20, a w niedzielę od 9 do 18. Poza tym przewidzianych jest wiele innych atrakcji – jazda zabytkowym motocyklem, warsztaty związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, miasteczko komunikacyjne i wiele konkursów. Na miejscu wystawy w sobotę będzie miał swoją metę V Rajd Historyczny Polski, a w niedzielę nastąpi rozdanie nagród i statuetek dla tegorocznych zwycięzców. Będzie się działo!
Na koniec przenosimy się na Podgórze - tam właśnie w sobotę odbędzie się pierwsze wydarzenie w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej. Na scenie na Rynku Podgórskim wystąpią m.in. Andrzej Sikorowski, Robert Kasprzycki, Grupa Rafała Kmity, Boba Jazz Band czy Lidia Jazgar. Wydarzenie będzie okazją do świętowania 55-lecia Telewizji Kraków. Koncert uwieńczy pokaz sztucznych ogni, a być może feta do białego rana! Początek występów w sobotę o godz. 19:30.